* * * 2024 * * * 255 років від дня народження Івана Котляревського* * * 2024 * * * М210 років від дня народження Тараса Шевченка * * * 2024 * * * 150 років від дня народження Августина Волошина, президента Карпатської України * * * 2024 * * * 100 років від дня народження Павла Загребельного * * * 2024 * * * 450 років із часу видання першої друкованої книги в Україні «Апостола» * * * 2024 * * * 100 років з дня написання першого українського науково-фантастичного роману «Сонячна машина» Володимира Винниченка* * * 2024 ***За рішенням ЮНЕСКО Рік кінорежисера Сергія Параджанова * * * 2024 * * * Книжкова столиця світу 2024 року — французьке місто Страсбург* * *

вівторок, 18 серпня 2020 р.

«І оживе добра слава…»: 15 захоплюючих книг з історії України

 «Історія самим словом своїм означає розвідку, відомість, оповідання. Це грецьке слово, того самого кореня, як наше - відати, відомість, а прикладалося воно передусім до оповідання про минувшину свого краю і народу. Такі оповідання повелись у людей з давен-давна» (Михайло Грушевський).


Історія - це завжди цікаво. До наших днів збереглося чимало історичних пам'яток і наукових праць відомих українських істориків. Нестор Літописець створив «Повість врем'яних літ», одну з найдавніших літературних пам'яток в історії України. А Михайло Максимович був першим істориком стародавнього Києва, присвятивши йому двадцять п'ять статей. Він уперше показав роль Петра Могили в будівництві української культури, розповів про історію створення багатьох київських пам'яток.

Минали роки і свої праці з історії України написали Микола Костомаров, Володимир Антонович, Олександра Єфименко, Михайло Грушевський ... У 1896 році Олександра Єфименко зайняла перше місце в конкурсі на найкращий підручник з історії України. Головною працею всього життя Михайла Грушевського стала 10-томна монографія «Історія України-Руси». Початок 1990-х років ХХ століття став новим етапом у розвитку історичної науки. Відомі українські історики запропонували своє бачення історії України.



Цікаві факти


Вважають, що першим Київським князем був легендарний засновник міста Кий - полянський князь, один із трьох братів, які, згідно з «Повістю врем'яних літ», жили на дніпровських горах і збудували на правому високому березі Дніпра місто, що назвали на честь старшого брата Київ.


Правління князя Володимира Великого відкрило нову епоху розвитку Древньоруської держави. Прийняття християнства та встановлення його як державної релігії стало найвизначнішим кроком в політиці князя Володимира.


Першим королем на українських землях став Данило Галицький. Час його правління - доба найбільшого економічно-культурного піднесення та політичного посилення Галицько-Волинської держави. Після Данила Галицького титул успадкував його син Лев та онук Юрій.


Найвидатнішою подією XV-XVI століття стало зародження козацтва. Першим відомим в історії козацьким отаманом був князь Дмитро Вишневецький, названий Байдой. В другій половині XVI століття на острові Мала Хортиця за дніпровськими порогами він побудував укріплене містечко - Запорозьку Січ, що стала колискою українського козацтва.


Богдан Хмельницький став першим з козацьких ватажків, котрому офіційно було надано титул гетьмана. Він створів армію, формував і зміцнював гетьманську владу, розбудовував державу. Саме він сформулював державну ідею, що передбачала створення незалежної соборної Української держави.


Пилип Орлик, політичний, державний і військовий діяч, гетьман Війська Запорозького у вигнанні- автор першого українського політико-правового акту «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Конституцію було прийнято 5 квітня 1710 року на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер.


Найвидатнішим кошовим отаманом Запорозької Січі часів Руїни був Іван Сірко. Перед його талантом полководця схиляли голови європейські монархи XVII століття. Сірко здійснив більше 100 військових походів, зазнавши поразки лише в одному з них. З його іменем пов’язують легендарний лист запорожців до турецького султана.


Михайло Грушевський, автор багатотомної праці «Історія України-Руси», академік Всеукраїнської академії наук, фундатор історичної секції ВУАН, , голова Наукового товариства ім. Шевченка у Львові, відіграв помітну роль у політиці. З березня 1917 року по квітень 1918 року очолював Українську Центральну Раду. 22 січня 1918 року Центральна рада прийняла IV Універсал, який проголошував незалежність Української Народної Республіки.


13 листопада 1918 року у Львові відбулося офіційне проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Президентом її став Євген Петрушевич. 22 січня 1919 року Директорія урочисто проголосила возз’єднання із ЗУНР. Цей день став Днем Соборності України.




XIV - початок XVIІ століття



Князі Острозькі / автори : Олег Дзярнович, Раймонда Рагаускене, Ігор Тесленко, Борис Черкас ; передмова Альфредаса Бумблаускаса.- Київ : Балтія-Друк, 2015. - 280 с.

Великий міжнародний проект «Князі Острозькі», присвячений представникам одного з найвідоміших українських родів в українській історії XIV - початку XVIІ століття, що займали високі адміністративні та військові посади в Польсько-Литовській державі. Протягом століть представники роду Острозьких були символом окремої України-Русі, відстоюючи національну самобутність народу, православну віру та українську культуру. Рід Острозьких прославлений й своєю меценатською діяльністю, зокрема з іменем Костянтина Острозького нерозривно пов’язане відкриття навчального закладу - Острозької академії, і поява Острозької Біблії. У книзі використані історичні документи і архівні матеріали, зібрані у 26 музеях України, Польщі, Литви і Білорусі. Історичні дослідження ілюструють майже 800 фотографій.


Острозька академія : історія та сучасність культурно-освітнього осередку : енциклопедія / за ред. І. Пасічника, П. Кралюка, Д. Шевчука та ін. - вид. 3-тє, доп. і перероб. - Острог : Вид-во Національного ун-ту «Острозька академія», 2019. - 720 с.

Енциклопедичне видання складається з двох частин. Перша - присвячена Острозькій академії та Острогу кінця XIV - початку XVII століття. Автори розповідають про Острозьку академію цього періоду, найвидатніших її діячів, книгодрукування, полемічну літературу, систему навчання, мистецтво того періоду, архітектуру, церковне і політичне життя. Друга частина - новітня історія Острозької академії та основні напрямки діяльності факультетів, кафедр, наукових центрів, лабораторій, найвидатніші досягнення відродженої Острозької академії.


Україна : литовська доба 1320-1569 / автори : Борис Черкас, Сергій Климовський, Леонтій Войтович, Дмитро Ващук, Андрій Блануца.- вид. 2-гє доп. І перероб. - Київ : Балтія-Друк, 2016. - 176 с.

Нові факти і документи з історії України періоду литовської доби на сторінках науково-популярного видання «Україна: литовська доба 1320-1569». Екскурс в історію балто-слов’янських відносин, пов’язаних спільним минулим трьох народів - білоруського, литовського і українського. Перше видання, що побачило світ 12 років тому, стало культурним проривом і отримало високі рейтинги книжкових конкурсів.





XVIІ - XVIII століття



Кентржинський Б. Мазепа / Богдан Кентржинський ; пер. Олег Король ; ред. Олександр Стукало. - Київ : Темпора, 2013. - 496 с.

Праця українського історика Богдана Кентржинського «Мазепа», написана у Швеції й видана у Стокгольмі 1962 року. Це ґрунтовне біографічне дослідження суперечливої й міфологізованої історичної постаті гетьмана Івана Мазепи, довкола якої досі не вщухають суперечки й полеміки. Ретельно аналізуючи доступні джерела, автор намагається подати достовірну версію подій - спираючись на документи й свідчення, він відтворює деталі української та європейської політики XVI - XVIII століть, на тлі якої діяв український гетьман.


Коляда І. А. Пилип Орлик / І. А. Коляда, С. Ю. Коляда, О. Ю. Кирієнко ; худож.-оформлювач Є. В. Вдовиченко. - Харків : Бібколектор, 2019. - 121 с.

Пилип Степанович Орлик - військовий і політичний діяч, дипломат, гетьман України в еміграції, сподвижник Івана Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини. Автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Він став символом нескореності й боротьби за волю свого народу. Навряд чи якась національна справа мала такого освіченого, талановитого й вірного її представника, як Пилип Орлик. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.


Кралюк П. Богдан Хмельницький : легенда і людина / Петро Кралюк ; худож.-оформлювач О. А. Глаголова. - Київ : ДОВЖЕНКО БУКС, 2018. - 282 с., іл.

У цій книзі йдеться про гетьмана Богдана-Зіновія Хмельницького. Але це не є традиційна біографія. Автор у першій частині говорить про те, як образ цього козацького ватажка трактувався в українській, польській, російській, єврейській, турецькій і татарській культурах. Показано, як відбувалася міфологізація цього історичного діяча. Друга частина книги - спроба подати неміфологізовану біографію Хмельницького, відобразити його діяльність як у широкому геополітичному контексті, так і в контексті подій на українських землях першої половини й середини XVII століття. Також розглядається питання про те, які реальні наслідки мала Хмельниччина для українських земель і для Європи загалом.


Кралюк П. Петро Конашевич-Сагайдачний - творець української нації? / Петро Кралюк ; худож.-оформлювач О. А. Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2019. - 170 с., іл. - (Великий наук. проект).

Ця книга присвячена видатному полководцю, гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному. Автор приділяє увагу створенню образу цього персонажа як у історичній, так і художній літературі. Розглянуто його діяльність у контексті історичних подій на початку XVII століття. Провідною є думка, що Петро Конашевич-Сагайдачний часто опинявся в «точках біфуркації» і від його дій залежав подальший розвиток українських земель, зокрема це стосується чорноморських походів гетьмана, походу на Московію, а також участі в Хотинській битві. У цьому сенсі Петро Конашевич-Сагайдачний визначив низку векторів становлення новочасної української нації.


Мицик Ю. Іван Сірко / Юрій Мицик. - Київ : ТОВ «Видавництво «КЛІО», 2019. - 160 с.

Це дослідження постаті легендарного кошового отамана Запорозької Січі Івана Сірка - видатного борця проти іноземних загарбників, слава про якого ширилася далеко за межі України. У цьому виданні автор, спираючись на широке коло джерел, знайдених протягом понад 30 років у архівах України, Росії, Польщі, Німеччини, наукові праці та статті інших істориків, намагається заповнити прогалину в українській історіографії, змальовуючи якомога повніше життя й діяльність Івана Сірка.



Мицик Ю. Як козаки Україну боронили / о. Юрій Мицик, Сергій Плохій. - Київ : ТОВ «Видавництво «КЛІО», 2018. - 368 с., іл.

Книжка містить захоплюючу науково-популярну розповідь про виникнення українського козацтва, його розквіт і занепад. Характеризуються звичаї козацтва, його військове мистецтво, релігійне життя, побут, устрій і функції Запорозької Січі, боротьба з зовнішніми ворогами, внесок козацтва в культуру українського народу. Також висвітлюється вплив традицій козацтва на ментальність і суспільно-політичне життя сучасних українців.



Павленко Сергій. Батуринська фортеця / Сергій Павленко. - Київ : Мистецтво, 2019. - 191 с., іл.

У книзі відомого дослідника Гетьманщини Сергія Павленка вміщено нариси про виникнення та розбудову Батуринської фортеці, її захисників і про драматичні події 1632 та 1708 років. Видання знайомить з новими фактами, джерелами й версіями буття колишньої гетьманської столиці та її очільників. Особлива увага приділяється періоду, коли володарем булави був Іван Мазепа, який доклав чимало зусиль для зміцнення фортеці.




Таїрова-Яковлева Т. Гетьмани України : історії про славу, трагедії та мужність / Тетяна Таїрова-Яковлева. - вид. 2-гє. - Київ : ТОВ «Видавництво «КЛІО», 2019. - 424 с., іл.

У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, які були військовими і політичними лідерами України XVII-XVIII століття. Ознайомлюючись з їх долею, читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином сплелися в житті цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії Українського гетьманства. Згадуючи про них, ми краще розуміємо той складний, суперечливий, але героїчний час, оповитий ореолом романтики.




Початок ХХ століття


Кучерук, Олександр. Українська Центральна Рада : 1917-1918 роки. - Київ : Балтія-Друк, 2018. - 128 с.

Автор на основі архівних матеріалів, періодики, архіву архітектора Павла Альошина дослідив історію київського будинку по вулиці Володимирській, 57, в якому у 1917-1918 роках працював перший український парламент - Українська Центральна Рада. Книга містить велику кількість ілюстрацій, зокрема понад сто портретів членів Центральної Ради. Значна частина фотографій публікуються вперше.



Михайлова О. Ю. Павло Скоропадський : «Крім негідників, усі підуть за мною» / Ольга Михайлова. - Київ : Парлам. вид-во, 2018. - 368 с. - (Серія «Політичні портрети»).

Видання присвячене політичному, військовому і державному діячеві, Гетьману Української Держави Павлу Скоропадському. Становлення політичного світогляду цього державника доби Української революції та його перетворення на лідера українського консервативного руху показано в світлі сучасної політичної теорії, на матеріалі історичних досліджень та автентичних відгуків сучасників.



Українська революція 1917-1921 років в ілюстраціях / автор концепції та упоряд. Олександр Кучерук. - Київ : Парламентське видавництво, 2019. - 200 с., іл.

У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток події Української революції 1917-1921 років, історію УНР доби Центральної Ради і Директорії, важливі миті життя Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів. Пропонована книга є гарним путівником по історії державотворення і боротьби за самостійну, соборну, демократичну державу українського народу.


FACIE ad FACIEM : ілюстрований життєпис Михайла Грушевського / авт.-упор. Світлана Панькова, Ганна Кондаурова. - Київ : Либідь, 2017. - 144 с., іл.

Видання вперше репрезентує найповнішу добірку збереженої прижиттєвої іконографії Михайла Грушевського з музейних, архівних та приватних зібрань, зокрема унікальні, досі маловідомі пам'ятки. Каталог зображень Михайла Грушевського доповнено ґрунтовними атрибутивними описами, які розкривають обставини портретування, датування та долі пам'яток. У книзі подано біографічний нарис, ілюстрований найцікавішими й найліпше збереженими світлинами, живописними і графічними портретами. З цих образків постає не лише відомий історик і суспільно-політичний діяч, а й звичайна людина в контексті подій її життя - знакових і буденних.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надеемся на комментарии