«Найкраща і найпрекрасніша половина людства - це жінки...». Оноре де Бальзак
Цікаві факти
Хатшепсут, що означає «Найшанованіша з усіх жінок» – була п'ятим фараоном Вісімнадцятої династії Стародавнього Єгипту. Більшістю єгиптологів вона вважається найуспішнішою з жінок-фараонів Єгипту. Вважається, що Хатшепсут була співправителем держави приблизно з 1479 по 1458 рік до нашої ери. Вона є однією з перших відомих цариць-регентів в історії та другою жінкою, яка формально мала владу «Володаря Верхнього та Нижнього Єгипту».
Марія Кюрі – польська та французька науковиця у галузі фізики та хімії. 1898 року оголосила про можливість існування нового, сильно радіоактивного елемента в руді уранової смолки. Її чоловік П'єр Кюрі відмовився від власних досліджень, щоб допомагати Марії, і в тому ж році вони оголосили про існування двох радіоактивних елемент. їх було нагороджено медаллю Деві (1903) і відзначено Нобелівською премією з фізики (1903) разом з Антуаном Беккерелем. Марія Кюрі написала «Трактат про радіоактивність» (1910) і була нагороджена Нобелівською премією з хімії 1911 року.
Віра Холодна – видатна українська кіноакторка епохи німого кіно. Знімалася здебільшого у таких жанрах, як драма, мелодрама та короткометражне кіно. Уславилася у фільмах: «Пісня тріумфуючого кохання» (1915), «Міражі» (1915), «Життя за життя» (1916), «Забудь про камін…» (1917) та багатьох інших.
Сельма Лагерлеф – перша жінка-письменниця, яка була відзначена у 1909 році Нобелівською премією з літератури «…на знак визнання піднесеного ідеалізму, яскравої уяви й духовного сприйняття, що характеризують її праці…». Письменниця здобула найбільшу популярність серед читачів завдяки своєму дитячому роману «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми».
Соломія Крушельницька – видатна українська оперна співачка. За життя Соломію Крушельницьку визнали найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».
Софія Яблонська – українська та французька письменниця, журналістка, мандрівниця, фотографка, авторка збірки епічних творів: «Чар Марока» (1932), «З країни рижу та опію» (1936), «Далекі обрії». У грудні 1928 року Софія Яблонська вирушає в першу далеку мандрівку до Північної Африки, в Марокко. Касабланка — Маракеш — Маґадор — Тарудан — Аґадір – такий маршрут здійснила Софія за чотири місяці. У грудні 1931 року підписала контракт з товариством «Опторг Юнан-Фу» щодо створення документальних нарисів та їде в навколосвітню подорож. Через Порт-Саїд, Джибуті, Цейлон у французький Індокитай, відвідала Лаос, Камбоджу, провінцію Юньнань (Китай), Сіам, Малайський архіпелаг, Яву та Балі, острів Таїті, Австралію й Нову Зеландію, Північну Америку (США та Канаду). В жіночій пресі ― часописах Нова хата та Жіноча доля – регулярно публікувались репортажі з подорожей Софії Яблонської. П'ятнадцять років Софія прожила в Китаї.
Габріель Бонер Шанель, яку прозвали Коко Шанель – французька кутюр'є, чий модернізм був натхнений чоловічою модою. Дотримання дорогої простоти у створюваному одязі зробили з неї важливу фігуру в історії моди XX сторіччя. Вона принесла в жіночу моду приталений жакет і маленьку чорну сукню. Її вплив на високу моду був такий сильний, що її – єдину з історії моди – журнал «Тайм» вніс до списку ста найвпливовіших людей XX століття.
Ірина Вільде – перша українська письменниця – лауреатка Шевченківської премії 1965 року за роман «Сестри Річинські». Основу твору становить історія родини провінційного священика, доля його дочок, які різними шляхами шукають своє місце в життя.
Шарлотта Купер Стеррі – англійська тенісистка, п'ятиразова переможниця Вімблдону на олімпійська чемпіонка. Перша олімпійська чемпіонка з тенісу, та перша жінка, яка здобула індивідуальну перемогу на Олімпійських іграх.
***
Бармак М., Чорна М. Жінка незламного духу. Іванна Блажкевич (1886-1977). – Тернопіль : Вид-во «Астон», 2021. – 400 с.
У виданні висвітлено громадсько-просвітницька діяльність однієї з активних організаторок жіночого руху Галичини, провідної діячки українського кооперативного руху, педагога, дитячої письменниці, уродженки Тернопільщини Іванни Блажкевич. В основі дослідження епістолярна спадщина, а також інформація про родину, про відомих громадських та культурно-просвітницьких діячів краю.
Бонні Г. Жіноча компанія. Поради й натхнення від 100 мисткинь і підприємниць / Грейс Бонні ; пер. з англ. Журавльової О. – Київ : ArtHuss, 2020. – 360 с.
Концентрат натхнення, відваги й любові
– саме так можна коротко описати оповіді
талановитих жінок про те, як вони зуміли реалізувати свої таланти, творячи
прекрасні речі, підтримуючи інших, розвиваючи локальні, етнічні й професійні
спільноти. Вони представляють різні народи й культури, мають різні життєві
історії, і багатьом із них на шляху до своєї мрії доводилося докладати чималих
зусиль, щоб подолати несприйняття та спротив оточення. Грейс Бонні, ставлячи
своїм героїням прості й важливі запитання, створила колекцію захопливих
історій, читаючи які жінка впізнаватиме й пізнаватиме себе.
Горак Р. Журавлі відлетілі… : есеї про Квітку Цісик та її рід / Роман Горак. –Львів : Апріорі, 2018. – 400 с.
Коли загорівся ліс і, рятуючи життя птахи
вимушені були покинути його, то летіли вони до води й несли відти в своїх
маленьких дзьобиках краплі й кидали їх у вогонь. Їм казали: для чого це робите?
Пожежу не загасите і самі загините. Нехай та , але не носити воду і не
допомагати гасити вогонь ми не можемо, - відповідали ті. У книжці львівського
письменника Романа Горака - розповідь про одну з тих пташок, яка своїм голосом
лікувала всіх зболених і стужених за втраченою Батьківщиною. Тих, хто відлетів
журавлиним ключем на чужину і вже не зміг повернутись, і тих, хто залишився
вдома… Її ім’я – Квітка Цісик, яка вже стала легендою України.
Горська., А. Спалах перед світанком / Упоряд. Олена Лодзинська. – Київ : ТОВ «Видавництво Кліо », 2019. – 136 с.: іл.
Видання присвячене
90-річчю з дня народження видатної української художниці Алли Горської, активної учасниці українського шістидесятницького руху спротиву тоталітарній
системі в СРСР. Вона була люблячою жінкою і матір’ю з ніжним,
вразливим серцем митця. А і
безкомпромісність і мужність в обстоюванні власних переконань,
жертовність і патріотизм досі лишаються взірцем для кожного небайдужого серця.
Квінн Б. Неймовірні: П’ятнадцять жінок, які творили мистецтво та історію/ Бріджит Квінн; пер. з англ. Р. Свято. – Київ : ArtHuss, 2018. – 224 с.
Мистецький канон
традиційно був «чоловічою територією». Якщо жінки й потрапляли на сторінки
історій мистецтв, то радше в ролях моделей, муз, а часом іще дружин або
супутниць художників. Але ж майже в усі часи існували й художниці: яскраві,
талановиті, відважні, хоч і не завжди рівні серед рівних. Та нині ми знаємо про
них надто мало.
Бріджит Квінн
прагне бодай трохи відновити справедливість. Вона не просто розповідає про
улюблених жінок з історії мистецтва – разом із нами дослідниця ще раз переживає
історію власних захоплень і відкриттів, заражаючи читача своїм ентузіазмом.
Яка драма привела Артемізію Джентілескі у Флоренцію, де вона стала улюбленицею Медичі? Як Аделаїді Лабіль-Жияр вдалося потрапити до Королівської академії і хто змусив її спалити свій найбільший твір? Як мистецтвознавці змінили ставлення до всесвітньо відомої картини, коли дізналися, що її створила жінка? У чому Паула Модерзон-Бекер випередила Пікассота Матісса?
Ланж М. Залізна вода : роман / Мирослав Лаюк. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. – 264 с.
Ви колись пробували пройти слідом Лесі Українки в найдальше карпатське село? Ця «слабосила, хора дівчина» гірські маршрути долала безстрашно, нарівні з усіма; місцеві досі переказують про це легенди. Що залишилося в тих краях у пам'ять про неї, Франка чи родину Оку-невських, крім суперечливих свідчень очевидців, які переказувалися з покоління в покоління? У романі розгортається історія, пов'язана з головною жінкою української культури. Театральна режисерка та молодий чоловік, який після довгої відсутності повертається у рідні краї, – як далеко вони готові зайти у пошуках унікального листа, що міг би внести ясність в один із найтаємничіших і найбільш резонансних сюжетів історії нашої літератури? Як на початку минулого століття йшли за Лесею невідома поетка, проста гуцулка, плотогон і черниця-бернардинка? Дізнаєтеся у новому романі автора книжок «Баборня» та «Світ не створений» Мирослава Лаюка.
Лоренс С. Дивовижні жінки. Першопроходиці, які не побоялися вирізнятися з-поміж інших / пер. з англ. Д. Кушніра. – Київ : Видавнича група КМ-БУКС, 2019. – 128 с.
Захопливі життєписи 50 жінок, які розширили
уявлення про межі можливостей людини. Серед них – Бейонсе, Опра Вінфрі, Серена
Вільямс та багато інших. Ці жінки досягли визначних успіхів у спорті, науці,
мистецтві, політиці та історії. Дізнайтесь більше про жінок, які багато зробили
для людства, змінили хід історії і надихнули цілі покоління.
Макаревич М. Україна має жіноче обличчя / текст Мирослави Макаревич ; ілюстрації Маріанни Коцан. – Київ : «Агенція «ІРІО», 2021. – 132 с.
Україна як жінка – вродлива та багата,
незалежна, у розповні свого творчого потенціалу постать. У цій книжці
представлено 30 есеїв про наших сучасниць, непересічних українок знакових
представниць двох ключових царин нинішнього життя України – науки та культури.
30 «живих» історій на основі авторських інтерв’ю журналістки-письменниці
Мирослави Макаревич. З лайфаками від українських актрис, науковиць, художниць,
письменниць, музиканток, оперної діви й балерини.
Маск М. Жінка, яка має план. Життя, сповнене пригод, краси й успіху / Мей Маск ; пер. з англ. А. Цвіри. – Харків : Віват, 2021. – 224 с. : кольор іл. – (Серія «Біографії та мемуари»).
Як відомо всім, хто стежить за Мей Маск у
соцмережах, вона щедро роздає щирі й дуже практичні поради щодо ухвалення в
певному віці рішень, котрі можуть згодом окупитися в дивний і непередбачуваний
спосіб. У цьому виданні авторка ділиться досвідом і мудрістю, набутими протягом
нелегкого, сповненого пригод і випробувань життя. Це поради щодо здоров’я,
краси, родини та кар’єри. Ви не можете контролювати все, що відбувається
навколо, але в будь-якому віці можете жити так, як забажаєте. Для цього
потрібен лише план. Тож почніть обмірковувати його просто зараз.
Мельничук Б. Соломія Крушельницька : документальна повість. – 3-тє. вид., уточ. і доповн. / Богдан Мельничук. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2016. – 66 с. : іл.
У цьому творі автор намагався хоча б штрихами
відобразити шість по вінця виповнених пошуками, болями і майже неймовірними
звершеннями десятиліть життя легендарної Соломії Крушельницької (1872-1952) –
однієї з найяскравіших зірок світового оперного мистецтва, дитинство та юність
якої минули на Тернопільщині. А потім доля повела співачку багатьма країнами
Східної і Західної Європи, Пивничної та Південної Америки, Африки… Не буде
перебільшенням сказати, що саме Соломія Крушельницька наприкінці ХІХ – на
початку ХХ століть володарювала на оперних сценах світу. І скрізь, де вона
виступала, виконувала українські пісні, прославляючи свою Вітчизну.
Назарук Є. I. Анна Київська – донька Ярослава Мудрого : історична казка / художниця О. Г. Мединська. – Луцьк : «Надстир’я», 2021. – 64 с.
Історія Руси – України оповита численними загадками. Одна з них – постать Анни Київської, доньки Ярослава Мудрого. Вона славилася не лишень вродою, а й освіченістю. З нею не могла зрівнятися жодна жінка Європи. А ще... Ще стала королевою Франції. Утім, ця книжка не про королеву, а про дівчинку, яка палко любила рідний край, пишалася своїми батьками, своїм родоводом і повсякчас читала книги. З них черпала життєву мудрість і насолоду для душі.
Пєтков С. Княгиня Ольга : наріжний камінь церкви і держави. – Київ : Видавничий дім «АртЕк», 2021. – 120 с., іл.
До книги увійшли твори, присвячені життєпису святої рівноапостольної княгині Ользі: опис прийому великої княгині зі сторінок твору «Про церемонії» імператора Костянтина Багрянородного; оповідання про життя і діяльність великої княгині, наведені Нестором Літописцем на сторінках «Повісті минулих літ»; праця митрополита Дмитра Ростовського «Преставления блаженної княгині Ольги, в святому хрещенні Єлени».
Ріва М. Життя Марлен Дітріх : у 2-х т. – Т. 1 / Марія Ріва ; пер. з англ. О. Татаренко. – Харків : Вид-во «Ранок» : Фабула, 2019. – 448 с.
Ця книга – захоплива подорож Європою та старим Голлівудом разом з Марлен Дітріх, складною та дивовижною жінкою, найгламурнішою з кінозірок свого часу. Фантастичний перфекціонізм, особлива краса, бездоганний смак, сексуальність і почуття гумору дозволили акторці піднятися на вершину світової слави. Її близькими друзями були Коллет, Еріх Марія Ремарк, Ернест Гемінгвей, Ноель Ковард і Коул Портер. Та, мабуть, ніхто не знав Марлен Дітріх так добре, як її рідна дочка Марія Ріва. Її оповідь про матір щира й відверта, а унікальні факти, які вона повідомляє, вражають навіть знавців творчості великої актриси.
Соколова, Я. Я, Ніна. – Київ : Книголав, 2020. – 208 с.
Ця історія змінить ваше
життя, як змінила моє. Вона – інструмент для пошуку себе та власних цінностей.
«Я, Ніна» – перша українська книга про публічну людину, яка пережила рак.
Оповідь сповнена переживань, болю, кохання та сили. Вона про кожного з нас. Бо
собою ми стаємо тільки тоді, коли втрачаємо. Як зберегти себе й чому варто жити
– моя сповідь. Надихніться... І любіть, що б не сталося.
Тарасенко О. Благословенне жіноче ім'я – Україна (жіночі портрети країни) / Олеся Тарасенко. – Київ : ТОВ «Поліпрінт», 2021. – 240 с.
Українська жінка – це особливий та унікальний феномен, який не має аналогів у світі. Своїм талантом українські жінки внесли вагомий вклад в культуру, мистецтво, науку, політику, літературу та інші сфери життя рідної країни та світу. Без перебільшення і з гордістю можна констатувати, що про жінку-українку в світі ходять легенди. Українки ставали королевами, впливали на політику великих держав, з'являлися на картинах відомих художників і створювали відомі картини власноруч. Вони робили наукові відкриття, виступали на світових сценах, засновували школи і писали книжки. Тепер українська жінка з'являється на світових наукових конгресах, під українським прапором гордо стоять наші спортивні красуні, представляють свої мистецькі шедеври на світових майданчиках, входять у світові благодійні організації та перемагають на конкурсах краси. Про видатних українок повинен дізнатися весь світ!
Терен Т. ПРОСТІ РЕЧІ. Вісім розмов з Адою Роговцевою / Тетяна Терен, Анна Липківська. – Київ : Пабулум, 2018. – 264 с.
«Прості речі» — це відверті діалоги великої акторки про її життя, родину, близьких людей, покликання, професію і країну з журналісткою Тетяною Терен і театральним критиком Анною Липківською. У цих текстах перед нами постає не лише жива легенда українського театру та кіно, а й гранично щира жінка, якій випав непересічний життєвий шлях. У розмовах згадуються знакові події та відомі особистості нашої культури, які для Ади Роговцевої були і залишаються друзями чи колегами.
Ульбінайте Д. Велика президентка маленької країни. Історія Далі Грибаускайте / Дайва Ульбінайте ; пер. з лит. Беатріче Белявців. – Київ : Наш формат, 2021. – 256 с. : іл.
Якщо Марґарет Тетчер прославилася як Залізна Леді, то Даля Грибаускайте — як Сталева Магнолія. Волелюбна, прямолінійна, справедлива, з блискавичною реакцією і впевненим голосом — такою запам’ятали литовську президентку. Ця книжка — історія сильної лідерки, яка знає ціну собі та своїй державі, обстоює національну гідність і вибудовує власну діяльність на суспільних цінностях.
Це зробила вона. – Київ : Видавництво, 2018. – 104 с.
Понад сто авторок і авторів представляють п’ятдесят одну жінку, які тали частиною історії України. Рік роботи гад книжкою - і ось п’ятдесят розповідей та ілюстрацій про успіх, про творчість і винаходи, подвиги і пригоди, про долання перепон і боротьбу за цінності, відстоювання себе і працю за для всіх. Настав час уповні відкрити й гідно оцінити внесок видатних українок у науку, культуру, політику. Вони творили нову Україну, вони здобули повагу й славу по цілому світу, вони мріяли і досягли мети. Це зробила вона – це зможеш зробити і ти.
Шифф С. Клеопатра. Життя / Стейсі Шифф ; пер з англ. Є. Бондаренко. – Харків : Вид-во «Ранок» : Фабула, 2021. – 336 с.
Постать Клеопатри огорнута міфами. Вона
увійшла в історію розпусною звабницею, супутницею двох видатних римлян — Юлія
Цезаря і Марка Антонія. Але історію цієї єгиптянки писали чоловіки. Що про неї
може сказати жінка? Стейсі Шифф спробувала по-новому поглянути на життя
єгипетської цариці, показати її окремо від чоловіків і визначити, чи помилялись
історики минулого. Це ґрунтовне й цікаве дослідження життя Клеопатри, у якому
авторка відокремлює правду від вигадки, а упередження від реальності. І перед
читачем постає освічена, неймовірно багата, блискуча жінка, владна правителька
великого Єгипетського царства.
Шугай. О. Ліна Костенко: я все, що я люблю… (Роман без брехні, або Сповідь редактора книжки віршів та поем Ліни Костенко «Неповторність»). – Вид. 2-е, доповн. – Київ : Дніпро, 2021. – 648 с., іл.
Такої книги в історії української
літератури досі не було. На цікавій документальній основі, з переконливими
реальними фактами і в оригінальній, художньо поданій гостросюжетній формі тут
ідеться про те, як в епоху тоталітаризму доводилося потерпати не тільки
письменнику, а й редактору видавництва. Викрито зло радянського часу -
комуністичну цензуру. Книга неодмінно стане в пригоді як історикам, так і
студентській молоді різних уподобань, широкому колу читачів, особливо ж тим,
хто хоче більше знати про наше гірке й героїчне минуле.
Підготувала К.В. Бондарчук, завідувач читального залу
Немає коментарів:
Дописати коментар
Надеемся на комментарии