* * * 2024 * * * 255 років від дня народження Івана Котляревського* * * 2024 * * * М210 років від дня народження Тараса Шевченка * * * 2024 * * * 150 років від дня народження Августина Волошина, президента Карпатської України * * * 2024 * * * 100 років від дня народження Павла Загребельного * * * 2024 * * * 450 років із часу видання першої друкованої книги в Україні «Апостола» * * * 2024 * * * 100 років з дня написання першого українського науково-фантастичного роману «Сонячна машина» Володимира Винниченка* * * 2024 ***За рішенням ЮНЕСКО Рік кінорежисера Сергія Параджанова * * * 2024 * * * Книжкова столиця світу 2024 року — французьке місто Страсбург* * *

середу, 11 липня 2018 р.

Літературний калейдоскоп: книги відзначають ювілей


«Світ - це книга. І хто не подорожував по ньому - прочитав у ній тільки одну сторінку…»
Святій Августин

Дивовижний світ пригодницької літератури вабить в далекі країни і різні епохи. Сторінка за сторінкою автор майстерно огортає нас цікавими подіями, і ось ми вже співпереживаємо нашим героям. Разом з ними готові на сміливі вчинки, закохуємось і страждаємо...
Англійські письменники Даніель Дефо і Вальтер Скотт - творці жанру історико-пригодницького роману. Перший і найкращий роман Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» став одним з найбільш прославлених творів світової літератури.
XIX століття - час розквіту англійської літератури. Яскравими зірками спалахнули імена Вальтера Скотта, Томаса Майн Ріда, Роберта Льюїса Стівенсона ... В кінці ХІХ - на початку ХХ століття англійську літературу прославили своїми пригодницькими творами Артур Конан Дойл і Рафаель Сабатіні, якого називали «сучасним Вальтером Скоттом».
У Франції найбільш популярними авторами пригодницьких романів були Александр Дюма-батько, Густав Емар, Луї Буссенар, Луї Жаколіо. Найвідомішим і неперевершеним пригодницьким твором став роман «Граф Монте-Крісто» Александра Дюма-батька.
Однією з кращих книг епохи Рісорджіменто в Італії став історичний роман Рафаелло Джованьйолі «Спартак». Ця книга одразу завоювала заслужений успіх. Право її публікації виборювали найпопулярніші видавці того часу.
Пригодницькими творами знаменитих американських письменників Едгара По і Джека Лондона зачитувалося не одне покоління читачів. А піонером жанру історико-пригодницького роману в українській літературі став Михайло Старицький…



195 років  роману «Квентін Дорвард» Вальтера Скотта

Всесвітньо відомий британський письменник, поет, історик, адвокат і видавець сер Вальтер Скотт в європейській літературі став першим письменником, який запровадив історичний роман. У його літературному доробку двадцять вісім романів, поеми, повісті, літературно-критичні статті, історичні праці та переклади. Творчість письменника охоплює історію не тільки рідної Шотландії, але й Англії, Франції від ХІ до ХІХ сторіччя.
Вальтер Скотт народився 15 серпня 1771 року в столиці Шотландії Единбурзі. Він здобув освіту в середній школі та університеті в Единбурзі і в 1792 році отримав дозвіл на адвокатську практику. Однак, його першим коханням були фольклор і балади. У 1802-1803 роках він опублікував тритомник «Менестрелі Шотландії». Свою письменницьку кар'єру Вальтер Скотт почав в жанрі романтичної поезії. Перша з його романтичних поем «Балада останнього менестреля» відразу ж отримала визнання.
Пристрасть, яку Вальтер Скотт відчував до шотландського фольклору, стала джерелом його натхнення, коли він працював над своїми першими романами. Всі вони засновані на історичних подіях з минулого Шотландії. Першим прозовим твором письменника став історичний роман «Веверлі», виданий анонімно в 1814 році.. Саме з цього твору починається написання Вальтером Скоттом історичних романів. Популярність його була настільки великою, що до 1827 року, всі наступні романи Вальтера Скотта публікувалися як «від творця Веверлі». Слідом за романом «Веверлі» побачили світ романи «Гай Маннерінг», «Серце Мідлотіан», «Айвенго» ...
17 травня 1823 року вперше був опублікований роман Вальтера Скотта «Квентін Дорвард», який змальовує середньовічну Францію, протистояння між королем Людовиком ХІ та його васалом, Карлом Сміливим, герцогом Бургундським.

Скотт, Вальтер. Квентін Дорвард / В. Скотт ; пер. з англ. А. Білецького. – Київ : Наш формат, 2015. – 504 с. – (Серія «Класика»).
Дія роману відбувається в другій половині XV сторіччя, в одну з найцікавіших епох європейської історії. Автор відтворює у найдрібніших деталях рицарських обладунків, передає дух феодальних часів через велику галерею образів. Роман названий ім’ям молодого шотландця, який, шукаючи щастя, вступає на службу в шотландську гвардію короля Людовика ХІ. Історичні події затягають його в свій вір, який для нього чужий і незрозумілий. Кілька разів він опиняється на краю загибелі, і щоразу його рятує чиясь випадкова або таємнича допомога. Нарешті, приходить до нього й щастя – саме в той момент, колі він найменш цього чекає…

Жанр – пригоди
Режисер – Жиль Гранжьє
Рік – 1971
Дія відбувається в середньовічній Франції, в 1468 році. Ховаючись від своїх шотландських ворогів, молодий шотландець Квентін Дорвард, за допомогою знайомого, під виглядом ченця змушений покинути рідну Шотландію і виїхати до Франції…




Жанр – пригоди
Режисер – Сергій Тарасов
Рік – 1988
Графиня Ізабелла де Круа під покровом ночі біжить із замка Бракемон на кордоні Франції і Бургундії, щоб просити захисту у короля Людовика ХІ від наполегливих вимог її сюзерена дати згоду на шлюб з одним зі своїх наближених…







175 років новелі «Золотий жук» Едгара По

Американський поет, прозаїк, критик, людина сліпучого таланту і сумною долі Едгар Елан По народився 19 січня 1809 року в місті Бостон, США. Він був і залишається неперевершеним майстром новели і основоположником детективного оповідання в європейській і американській літературі.
Восени 1838 року перші свої п'ять оповідань Едгар По послав на конкурс до філадельфійського журналу «Saturday courier». І хоча Едгар По не отримав грошову премію, протягом 1832 року його розповіді були анонімно надруковані в журналі в якості заохочення. Едгар По працював над збіркою новел, яку хотів назвати «Розповіді Фоліо клубу», коли балтиморський журнал «Saturday visitor» оголосив конкурс на кращу повість і вірш. Едгар По послав шість новел з «Розповідей Фоліо клубу» і щойно написаний вірш «Колізей». «Рукопис знайдена в пляшці» без коливань отримала нагороду. Публікація цього фантастичного оповідання в жовтні 1833 року знаменує початок літературної популярності письменника.
За двадцять років творчої діяльності Едгар По написав дві повісті, дві поеми, одну п'єсу, близько сімдесяти оповідань, п'ятдесяти віршів і десяти есе, які склали всього чотири поетичних і п'ять прозових прижиттєвих збірок.
У червні 1843 року Едгар По закінчує написання «Золотого жука». Письменник представив свою розповідь на письменницький конкурс, що проводився газетою «Philadelphia Dollar Невспапер» і посів перше місце. «Золотий жук» був опублікований в двох номерах газети з 21 червня по 28 червня 1843 року. «Золотий жук» мав приголомшивий успіх і був найпопулярнішим і читаним за життя письменника і залишається одним з найвідоміших його творів.

По, Эдгар. Золотой жук // Золотой фонд детектива (Эдгар По, А. К. Дойл, Г. К. Честертон). – Днепропетровск, 1992. – С. 87 – 120.
Дія оповідання відбувається в Південній Кароліні. Нащадок старовинного аристократичного роду Вільям Легран, переслідуваний невдачами і банкрутством, біжить з Нового Орлеана і поселяється на пустельному острівці поблизу атлантичного узбережжя. Одного разу під час прогулянки він знаходить «золотого» жука і загортає його в знайдений поблизу клаптик паперу, який виявляється стародавнім пергаментом з незрозумілими знаками…



Жанр – пригоди, детектив
Режисер – Моріс Ронє
Рік – 1981
Дія фільму «Золотий жук» починає свій розвиток в Південній Кароліні. У центрі історії виявляється Вільям Легран, нащадок давнього аристократичного роду…









120 років роману «Молодість Мазепи» Михайла Старицького

Український письменник, театрально-громадський діяч Михайло Петрович Старицький народився 14 грудня 1840 року в селі Кліщинці Золотоніського повіту на Полтавщині. Творча спадщина Михайла Старицького багатогранна: поезії, драматичні твори, повісті та історичні романі.
Про значення поетичної творчості Михайла Старицького Іван Франко писав: «Можна сміло сказати, що в ту пору на Україні не було поета, що міг би здобутися на таке сильне та енергійне слово і не взяти ані єдної фальшивої ноти…». Його вірші «Виклик» та «Туман хвилями лягає» стали народними піснями. Яскравою сторінкою поетичної творчості Старицького були його переклади із світових літератур. Володіючи європейськими мовами, Михайло Старицький перекладав твори Олександра Пушкіна, Адама Міцкевича, Вільяма Шекспіра, Джорджа Гордона Байрона, Йоганна Вольфганга фон Гете, Генріха Гейне, Віктора Гюго… Михайло Старицький написав близько 30 п’єс: «Не судилось», «За двома зайцями», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Ніч під Івана Купала»…
Проте ім’я Михайла Старицького пов’язано з розвитком українського професійного театру. Разом з композитором Миколою Лисенком в 1872 році організував у Києві аматорський гурток. З 1888 року був директором трупи Марка Кропивницького. У 1892-1897 роках – директор і режисер трупи Миколи Садовського. Перший український лібретист, Михайло Старицький, написав тексти лібрето до оперет й опер Миколи Лисенка «Чорноморці», «Різдвяна ніч», «Тарас Бульба»…
Багато сучасних літературних критиків віддають пальму першості Михайлу Старицькому у створенні українського пригодницького жанру. Йогу перу належать історичні романи «Оборона Буші», «Перед бурею», «Молодість Мазепи», «Розбійник Кармелюк»…

Старицький М. Молодість Мазепи. Руїна: дилогія / передм., упоряд. та наук. ред. Н. В. Левчик. – Київ : Український центр духовної культури, 1997. – 984 с. – (Український історичний роман).
Перша книга дилогій «Молодість Мазепи» розповідає про молоді роки майбутнього гетьмана України Івана Мазепи. Вперше була опублікована в 1898 році в газеті «Московський листок». Вперше була перевидана в 1997 році українською, російською і англійською мовами. Під пером автора оживають картини далекого минулого, важливі сторінки історії України. Перипетії пригодницького твору, романтична любовна інтрига, захоплюючий сюжет разом із своєрідною мовною тканиною, інкрустованою ніжно-співучим українським словом, створюють неповторну атмосферу чару старовини і романтики.





115 років роману «Перлина Сходу» Генрі Райдера Хаггарда


Англійський письменник, класик світової пригодницької літератури, творець літературного жанру «загублений світ», один із фундаторів жанру фентезі Генрі Райдер Хаггард народився у Брейденгемі, графство Норфолк, 22 червня 1856 року у родині адвоката Вільяма Мейбома Райдера Хаггарда та письменниці Елли Давтон. У дев'ятнадцять років Генрі Райдер Хаггард за наполяганням батька відправляється до Південної Африки секретарем Генрі Булвера, англійського губернатора провінції Наталь. Поїздка в Південну Африку, де він провів чотири роки, визначила його подальшу творчу долю. Саме Африка стала для Хаггарда невичерпним джерелом тем, сюжетів, людських типів його численних книг.
Генрі Райдер Хаггард написав багато книг по історії, географії Південної Африки, з землеробства і фермерства. Але прославився він пригодницькими романами, дія яких відбувається в Південній Африці, Ісландії, Стародавньому Єгипті, Константинополі, Мексиці...
Всесвітньо відомі романи - «Копальні царя Соломона», «Клеопатра», «Дочка Монтесуми», «Лейденська красуня», «Прекрасна Маргарет», «Перлина Сходу»…   Романи Хаггарда створювалися в знаменну пору, коли заново відкривалися великі пам'ятники древніх цивілізацій, розшифровували давньоєгипетські сувої і месопотамську клинопис.


Хаггард, Генри Райдер. Жемчужина Востока : роман / Генри Райдер Хаггард ; пер. с англ. – Москва : Издательский Дом Мещерякова, 2006. – 272 с., ил. – (Библиотека приключений).
«Перлина Сходу», один з найцікавіших романів Генрі Райдера Хаггарда, був створений в 1903 році. Римська імперія в епоху розквіту, падіння вічного міста Єрусалима… «Висока була цивілізація Риму. Його закони, його геній не вмерли і зараз, його військове мистецтво і система і тепер ще збуджують подив, його чудові, грандіозні будівлі, руїни яких вціліли місцями, служать зразками краси будівельного мистецтва, а між тим цей самий Рим не знав ні жалю, ні співчуття….». В опис перипетій Іудейської війни автор вплітає і романтичне оповідання про долю двох закоханих - молодої дівчини Міріам і римського центуріона Марка.




25 років роману  «Гетьманський скарб» Юрія Мушкетика

«Золотий» письменник України, відомий майстер сучасної української прози, Герой України Юрій Михайлович Мушкетик народився 21 березня 1929 року в селі Вертіївка на Чернігівщині. У творчий скарбниці письменника романи, повісті, оповідання, п’єсі.
Літературну діяльність Юрій Мушкетик почав у 1952 році оповіданням «Перед грозою». Перший успіх молодому прозаїкові принесла історична повість «Семен Палій», яка була опублікована на сторінках «Радянського письменника» у 1954 році. У 1965 році за роман «Крапля крові» Юрія Мушкетика відзначено Республіканською премією ім. М. Островського, а у 1980 році за роман «Позиція»  він одержав Державну премію УРСР ім. Тараса Шевченка.
Серед багатьох романів та повістей письменника є твори, присвячені історії України: «Гайдамаки», «Жовтий цвіт кульбаби», «Яса», «На брата брат», «Гетьманський скарб»… Героями історичних творів Юрія Мушкетика виступають визначні особистості української історії Семен Палий, Іван Мазепа, Максим Залізняк, Іван Сірко, Петро Дорошенко, Павло Полуботок, Іван Виговський…
Історичний роман «Гетьманський скарб» побачив світ у 1993 році.  Події роману показані очима молодого козака Івана Сулими, внука легендарного гетьмана Івана Сулими. Події роману розгортаються на тлі XVIII століття. В історії української державності козацько-гетьманської доби особливе місце належить наказному гетьману Павлу Полуботку, який  сміливо виступив на захист національної держави в найменш сприятливий для цього час.  За легендою Павло Полуботок відправив гетьманські скарби до Лондона, заповівши повернути їх незалежній Україні чи своїм нащадкам…

Мушкетик Ю. М. Гетьманський скарб : роман / художник-ілюстратор С. В. Кривенченко; художник-оформлювач І. В. Осипов. – Харків : Фоліо, 2007. – 415 с. – (Українська література).
«Розпочалося ж усе буднього ранку початку червня 1717 року в Глухові на вулиці Дергачівській, де, притінений двома високими осокорами, стояв невеликий чепурний будинок з різьбленими віконницями та різьбленими дерев'яними підпорами кружганку. Будинок належав чернігівському полковнику Павлу Леонтійовичу Полуботку…»

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надеемся на комментарии