* * * 2024 * * * 255 років від дня народження Івана Котляревського* * * 2024 * * * М210 років від дня народження Тараса Шевченка * * * 2024 * * * 150 років від дня народження Августина Волошина, президента Карпатської України * * * 2024 * * * 100 років від дня народження Павла Загребельного * * * 2024 * * * 450 років із часу видання першої друкованої книги в Україні «Апостола» * * * 2024 * * * 100 років з дня написання першого українського науково-фантастичного роману «Сонячна машина» Володимира Винниченка* * * 2024 ***За рішенням ЮНЕСКО Рік кінорежисера Сергія Параджанова * * * 2024 * * * Книжкова столиця світу 2024 року — французьке місто Страсбург* * *

понеділок, 25 вересня 2023 р.

5 книг-мандрівок: Всесвітній день туризму

 


27 вересня щорічно відзначається Всесвітній день туризму. Читайте та подорожуйте разом із книгами:  Герберт Генцмер, Ульріх Гелленбранд «Таємниці цивілізації» та «Ілюстрований атлас світу», Олівії Коскі, Джани Грцевич «Сонячна система», Роман Маленков «Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні» та Стівен Л. Петранек «Як ми житимемо на Марсі». Ви побачите планету Земля з Космосу і побуваєте в різних куточках світу, вирушите в подорож Сонячною системою, дізнаєтеся багато цікавого про планету Марс та Історію людства сповнену загадок і таємниць…

 









«Ілюстрований атлас світу»


Ілюстрований атлас світу містить понад 100 детальних карт і 1000 чудових ілюстрацій та фотографій, а також цікаву інформацію про економіку, визначні пам’ятки та історичні постаті, традиції, культуру й історію країн. Докладний алфавітний покажчик: понад 9000 географічних назв. Атлас стане незамінним довідником для читачів різного віку.

 

Ілюстрований атлас світу : енциклопедія / пер. з англ. ; авт. тексту Джейнін Флю, Лінн Хамфріс та ін. — Київ : РІДНА МОВА, 2021. — 184 с. : іл.

Наша планета Земля — це гігантська кам’яна куля в неосяжному Всесвіті, одне з багатьох небесних тіл, які обертаються навколо Сонця. Земля виникла близько 4,6 мільярдів років тому, коли хмара газу й пилу, обертаючись, поступово перетворилася на Сонячну систему. У надрах молодої Землі почали розпадатися й виділяти тепло радіоактивні елементи. Порода плавилася, причому важчі метали опускалися до центра, а легші елементи спливали вгору. Врешті-решт сформувалися чотири основних шари: тонка тверда кора на поверхні; під корою — частково розплавлений шар, який називають мантією ; зовнішнє ядро з розплавленого заліза й нікелю та внутрішнє ядро з твердого заліза й нікелю. Зовнішнє ядро досі надзвичайно гаряче — його температура досягає 3360 °C. Під впливом цього жару кора рухається, спричиняючи різноманітні явища на поверхні Землі.

6 мільярдів мешканців Землі заселяють планету нерівномірно. Більшість людей живе в місцевостях, багатих на ресурси, або там, де, торгуючи, легко здобути засоби до існування. Тому пустелі й полярні області майже незаселені, а родючі землі неподалік джерел енергії, а також біля річок і морів — густонаселені. Найзаселеніші Європа, Північна Америка й Азія. Австралія, Африка та Південна Америка заселені не так густо й переважно вздовж берегів.

Від 1960 року навколоземні супутники фотографують сушу й океани, хмари й бурі. Вчені за цими знімками вивчають погоду та передбачають, як вона змінюватиметься. На знімках з космосу видно те, що неможливо роздивитися знизу. Їх розфарбовують, щоб зображення стало чіткішим. За знімками відстежують такі природні явища, як вулканічні виверження, лісові пожежі, піщані бурі. Радари супутників фіксують навіть скельний фундамент пустелі Сахари. Знімки використовують у сільському господарстві, для прогнозування погоди., зясовують, як змінювався клімат Землі впродовж мільйонів років. На таких знімках можна побачити ще багато цікавого.

 



Герберт Генцмер «Таємниці цивілізації»

 

Ми живемо у світі , що постійно розвивається і дедалі більше автоматизується, проте, як і в сиву давнину, оточені незліченними загадками. Давні археологічні пам’ятки і таємничі істоти, затонулі цивілізації та зниклі культури з їхніми загадковими ритуальними спорудами, нез’ясовні явища і неймовірні знахідки, що датуються надзвичайною старовиною, — незважаючи на інтенсивні дослідження, багато феноменів зі спадщини минулого і з нашого сьогодення лишаються для людей загадками, які ще належить розгадати. 

 

Генцмер, Герберт. Таємниці цивілізації : пояснення дива і загадкові явища / Герберт Генцмер, Ульріх Гелленбранд ; пер. з англ. Ю. В. Максименко. — Харків : Віват, 2017. — 320 с.

Історія людства сповнена загадок і таємниць, розгадати які намагається вже не одне покоління дослідників. Ніхто не може пояснити, як і коли були споруджені піраміди Гізи чи Стоунхендж, досі не знайдені таємничі континенти Лемурія та Му, а також легендарна Атлантида. Усе ще не можуть збагнути, як на тілі виникають стигмати і завдяки чому відбуваються чудесні зцілення. А що вже казати про паранауки та медичні феномени на кшталт рентгенівського зору й кришталевих сліз! Хто стоїть за тими неймовірними речами? Небесні сили, інопланетяни? Чи то, може, з-поміж нас є носії надлюдських знань?

Безперечним є одне: у багатьох сферах життя людей легенди й міфи тісно переплітаються зі знахідками археології та досягненнями природознавства, а отже, мають цілком наукове пояснення. У цій книзі ми розповімо про найбільш неймовірні загадки людства, розглянемо найрізноманітніші версії пояснення надзвичайних явищ і приголомшливих знахідок, які і досі дивують жителів планети Земля. Ми переконані, що ця подорож у глиб історії вразить кожного своїми загадками й містичними подіями і надовго запам’ятається.

 



Олівія Коскі «Сонячна система»


«Сонячна система» авторів Олівії Коскі та Джани Грцевич  — незамінна книжка у валізі кожного космічного мандрівника. Не знайти кращої книжки для шукачів космічних пригод і тих, хто прагне спокійно мандрувати в уяві; для неземних романтиків і тих, кого в космічних подорожах захоплює наука. Не шукайте інших путівників, не чикайте іншої нагоди — ваша ракета вже готова до старту!

 

Коскі, Олівія. Сонячна система : путівник для туристів / Олівія Коскі та Джана Грцевич ; пер. з англ. Ганни Яновської. — Харків : Вид-во «Жорж», 2020. — 240 с., іл.

Це справжній путівник для туристів, готових подорожувати Сонячною системою. На його сторінках ви знайдете цінні поради, як найкраще зібратися, що взяти з собою, чого очікувати в польоті. Подано опис місць призначень, ідеться про клімат і погоду, про те коли краще навідатись, як дістатись, що подивитись, які розваги обрати. З фантазією та водночас солідною науковою базою в книжці викладено все, що потрібно туристам для незабутньої космічної подорожі.

У декого може виникнуть питання, чи розумно складати путівник планетами Сонячної системи, але колись людство вирушить у подорож описаними тут місцями — щодо цього практично немає питань. Якщо будуть ресурси, а головне — бажання, то ми зможемо мандрувати до віддалених світів. Дещо з того, про що ми пишемо, наприклад польоти людей на Місяць і Марс, імовірно, відбудеться вже через кілька десятиліть. Інше — як-от віднайдення способу протистояти потужній радіації поблизу Юпітера чи умовам на поверхні Меркурія або ж довгі подорожі вглиб Сонячної системи — може статися значно пізніше…

 



Роман Маленков «Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні»

 

Написання цього путівника стало можливим завдяки інформації, зібраний у краєзнавчих експедиціях команди сайту «Україна Інкогніта», засновником та головним редактором якого є Роман Маленков. «Україна Інкогніта» — неприбутковій проєкт ентузіастів краєзнавства, що на сьогодні є одним із найбільш наповнених, а можливо, і найбільш наповненим інформацією краєзнавчим порталом України, який щоденно відвідують тисячі користувачів.

 

Маленков, Роман. Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні : путівник / Роман Маленков. — Київ : Видавничий дім «Комора», 2021. — 240 с.

Історія України бурхлива і насичена, а природа — справді унікальна, тож не дивно, що тут є багато привабливих і цікавих туристичних об’єктів. Але які з них варто побачити насамперед? За низкою чітких критеріїв ЮНЕСКО визначила 7 головних природних та культурних об’єктів України та включила їх у список Світової спадщини:

 



Софійський собор Києво-Печерської лаври — шедевр людського творчого генія у своїй архітектурній концепції та в чудовому декорі. Софійський собор є унікальною будівлею, яка відображує у своїй архітектурі та декоративно-прикладному мистецтві особливості церковного порядку. Будівництво собору поклало початок архітектурній школі, яка вплинула на культову архітектуру та монументальне мистецтво Київської Русі, а потім Східної Європи. Києво-Печерська лавра — це надзвичайно цінний архітектурний ансамбль, сформований протягом майже дев’яті століть, що відображає зміни стилістичних тенденцій в архітектурі, а також процес удосконалення інженерних споруд.

Львів. Історичний центр — один із найбільш популярних туристичних маршрутів України, як для іноземців, так і для самих українців. Неймовірний історичний центр із безліччю колоритних храмів. із древніми польськими кам’яницями, із помпезною забудовою часів Австро-Угорщини. Це площа Ринок зі старовинними будинками та височезною ратушею. Кам’яниці, найстаріші з яких датують XVI століттям, Це вузенькі вулички, які заворожують середньовічним колоритом і переносять на кілька століть у минуле…

Чернівці. Резиденція митрополитів Буковини та Далмації — архітектура резиденції повністю втілила в собі соціальний, економічний і культурний розвиток архітектури і містобудування від античності, середньовіччя, абсолютизму й епохи грюндерства — періоду економічного розвитку Німеччини та Австро-Угорщини. Архітектурний ансамбль є синтезом архітектури історизму й урбанізму ХІХ століття.

Дерев’яні церкви Карпатського регіону — до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у 2013 році внесено 16 українських церков, розташованих на території Польщі й України — Дрогобич, Матків, Жовква, Потелич (Львівська область), Рогатин, Нижний Вербіж (Івано-Франківська область), Ясіня, Ужок (Закарпатська область).

Дуга Струве — багато хто називає геодезичні пункти дуги Струве найбільш дивним об’єктом Списку ЮНЕСКО. Що ж воно за дуга така, пункти якої на місцевості є об’єктами Світової спадщини? Та ще й не лише в Україні, а і в Норвегії, Швеції, Фінляндії, Естонії, Латвії, Латвії, Молдові та інших країнах…

Праліси Карпат — об’єкт становить надзвичайну світову цінність, адже є прикладом недоторканих природних комплексів помірного поясу. Він містить генофонд бука лісового й демонструє унікальну природну модель з процесами розвитку букового лісу в різноманітних природно-кліматичних умовах.

Херсонес Таврійський — у 988 році, після кількох місяців облоги, великий Київський князь Володимир захопив Херсонес, на той час візантійське місто. Саме взяття Херсонесу дало змогу Володимиру диктувати свої умови візантійському імператору Василю ІІ й одружитися з його дочкою Ганною. Цього ж року в Херсонесе Володимир-язичник, став Василем-християнином. А потім було хрещення Київської Русі.

Крім того, існує ще й список кандидатів на включення до списку Світової спадщини, який називають Попереднім списком ЮНЕСКО, в Україні таких об’єктів ще 17. Путівник Романа Маленкова, мандрівника і засновника краєзнавчого сайту «Україна Інкогніта», розповість про них усі.



 

Стівен Л. Петранек «Як ми житимемо на Марсі»


Стівен Л. Петранек — американський письменник і редактор Breakthrough Technology Alert. Раніше він був редактором Discover і журналу The Washington Post. Він був засновником і головним редактором журналу This Old House для Time Inc., а також був старшим редактором наукового відділу журналу Life. У 2015 році вийшла його книга «Як ми житимемо на Марсі».

 

Петранек Л. С. Як ми житимемо на Марсі / Стівен Л. Петранек ; пер. з англ. П. Іваненка та О. Лаврікової. — Харків : Віват, 2018. — 128 с. — (Серія «TED Books».

Здається, це наукова фантастика, але скоро люди житимуть на Марсі. Дехто, залучаючи великі гроші, спрямовує неймовірні зусилля на те, щоб доставити перших людей на Червону планету. Приватні компанії, що ними керують бунтарі-підприємці, такі як Ілон Маск, Дже Безос, Річард Бренсон, конкурують із NASA та низкою інших космічних агенцій за можливість першими висадитися на Марсі. У цій провокаційній книжці, що здобула чимало нагород, журналіст Стівен Л. Петранек обґрунтовує, чому життя на Марсі — обов’язковий запасний план для людства, і пояснює, як це відбуватиметься та які можуть бути ризики.





Підготувала К.В. Бондарчук, завідувачка читальним залом.

1 коментар:

Надеемся на комментарии