* * * 2025 * * * Всесвітня столиця книжки 2025 року — Ріо-де-Жанейро* * * 2025 * * * 250 років від дня народження німецького філософа Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля * * * 2025 * * * 250 років від дня народження англійської письменниці Джейн Остін * * * 2025 * * * 200 років від дня народження австрійського композитора Йоганна Штрауса (сина) * * * 2025 * * *185 років від дня публікації збірки поезії Тараса Шевченка «Кобзар» * * * 2025 * * * 150 років від дня народження українського живописця Олександра Мурашка * * * 2025 ***150 років від дня публікації роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» * * * 2025 * * * 150 років від дня народження німецького письменника Томаса Манна* * *2025 * * * 150 років від дня народження українського хорового диригента, композитора Олександра Кошиця * * *2025 * * * 100 років з часу заснування журналу «Всесвіт»* * *

вівторок, 18 червня 2024 р.

Життя без залежності: Абетка здоров’я

 


Указом Президента України №842/2023 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 грудня 2023 року «Щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних новоутворень». Згідно з Указом президента Міністерством культури та інформаційної політики України була затверджена «Комунікаційна стратегія щодо профілактики злоякісних новоутворень».





Проблемами, які потребують розв’язання, є низький рівень обізнаності населення щодо профілактики злоякісних новоутворень, пізня діагностика, висока смертність та інвалідизація, спричинені злоякісними новоутвореннями, недостатній доступ до своєчасної діагностики та якісного лікування пацієнтів. Злоякісні новоутворення є одними з найскладніших та найважливіших викликів для сфери охорони здоров’я України.

В сучасному світі слід говорити не лише про можливості виявлення, профілактики та лікування злоякісних новоутворень, але й про відповідальність за своє здоров’я кожної окремої людини. В суспільстві повинна вкоренитися традиція регулярного проходження профілактичних медичних оглядів. Адже запобігти хворобі набагато легше ніж її вилікувати. Крім того, зменшити ризик захворювання може кожен, свідомо відмовившись від тютюнопаління та зловживання алкоголем, а також дотримуючись здорового харчування та достатнього рівня фізичної активності.

Життя людини — розумної живої істоти — не є вічним. Тому щоб мати тривале та щасливе життя, потрібно навчитися цінити та берегти природу як середовище життя, яке нічим не можна замінити. Окрім природного середовища, здоров’я і довголіття людини визначають умови її життя та праці, тому з дитинства важливо формувати мотивацію до здорового способу життя, оскільки це забезпечить реалізацію всіх можливостей, наданих природою людині. Проте більшість людей, особливо молодь, легковажно ставиться до свого здоров’я, і однією із вагомих причин цього є глибоке вкорінення шкідливих звичок.  Здоров’я — як повітря, його не відчуваєш, доки воно є, але не можна забувати і переставати боротися за нього…

Інформаційний цикл «Абетка здоров’я» представляє  видання: Джадсон Брювер «Залежний розум», Дік Свааб «Ми — це наш мозок», Павло Євдокименко «Велика книга здоров’я лікаря Євдокименка», Мартін Мілан Шімечка «Фізичне виховання», Віталій Грибан «Валеологія».



Джадсон Брювер «Залежний розум»


Джадсон Брювер понад 20 років вивчає механізми розвитку залежностей. Автор багатьох книжок, статей для журналів «Time», «Forbes» і передач для каналу BBC, компанії NPR, «Businessweek», «Аль-Джазіра», а також промови TED. «Залежний розум» — ця захоплива, майстерно написана книжка висвітлює радикально новий погляд на процес формування звичок і пропонує способи їх подолання без застосування грубої сили або ж винагороди — через істинне пізнання спокою та усвідомлення.


Брювер, Джадсон. Залежний розум. Сигарета, смартфон, токсичні стосунки : як формуються шкідливі звички та як їх подолати / Джадсон Брювер ; пер. з англ. Ю. Гірича. — Харків : Віват, 2018. — 288 с. : іл.

Наші залежності керують нашим життям — чи то йдеться про нав’язливе бажання постійно перевіряти оновлення в соціальних мережах, чи про паління, зловживання алкоголем тощо. Чому ж шкідливі звички так важко подолати? Як їх виявити, установити причину та, найголовніше, позбутися назавжди? Автор на цікавих експериментах і дотепних прикладах пояснює складні психологічні процеси. Завдяки цим знанням ви зможете сконструювати власний «компас усвідомленості», який не дозволить залежностям скеровувати вас у протилежний бік від щастя.

Залежність — це тривале зло(вживання) попри шкідливі наслідки. Коли щось пішло не так у нашому житті через використання певної речовини (нікотину, алкоголю, кокаїну) чи специфічну поведінку (азартні ігри) і ми йдемо далі за своєю звичкою — це вже привід замислитися. Ступінь тяжкості ситуації можна визначати, оцінивши, наскільки залежність позначилася на нашому житті та житті тих, хто навколо нас. Таким чином, можна розглянути залежність за шкалою, каліброваною для вимірювання водночас і того, як наші режими поведінки впливають на наші життя, і самих поведінкових шаблонів.

Нікотин — це стимулятор, тому він не приглушує наших когнітивних здібностей. Можна курити й керувати автомобілем. Можна курити і працювати з промисловим обладнанням. За бажанням ми можемо курити протягом дня скільки нам заманеться… Але куріння є наразі на першому місці з-поміж причин захворюваності та смертності. Зміни, які настають із курінням, такі повільні, що ми їх і не помічаємо. Лише за кілька десятків років підтримання цієї звички, а то й більше, з’являються серйозні медичні проблеми, такі як емфізема чи рак…


Дік Свааб «Ми — це наш мозок»


Дік Франс Свааб — лікар і вчений-нейробіолог зі світовим ім’ям, автор понад 540 наукових статей і співавтор близько 200 книг. Але жодна з них не спричинила такого шквалу суперечок, як видана 2010 року науково-популярна книга «Ми — це наш мозок». У 2011 році вона стала науковим бестселером.

 

Свааб, Дік. Ми — це наш мозок. Від зародження до забуття / Дік Свааб. — Харків : КСД, 2023. — 496 с.

Єдине, що керує людиною, — її мозок. Простежуючи життя від народження до смерті людини, Дік Свааб намагається відповісти на непрості запитання:  Чи здатна мати в період вагітності вплинути на майбутнє своєї дитини власною поведінкою і звичками? Депресія, ожиріння, безсоння — чи це захворювання мозку? Чи є безпечним канабіс?...

Вже давно було відомо, що алкоголь може спричинити вроджені аномалії. За декілька століть до Христа ще у фінікійському Карфагені турбувалися, щоб алкоголь не зашкодив ненародженим дітям, тому законодавчо забороняли вживати алкоголь у день весілля. У 1968 році французькі дослідники вперше опублікували дані, що вживання алкоголю під час вагітності може призвести до порушення мозкового розвитку плоду. Вживання вагітною алкоголю зумовлює повільніший ріст мозку і тяжке розумове відставання дитини. Проте в деяких випадках через вживання алкоголю виникають лише незначні порушення в розвитку мозку. У ході розвитку біля шлуночків утворюються мозкові клітини, які згодом переносяться у мозкову кору, де вони дозрівають і утворюють нервові волокна, щоб вступати в контакт з іншими клітинами мозку. Такий процес міграції зародкових мозкових клітин під впливом алкоголю може зазнавати настільки тяжких порушень, що мозкові клітини проростають крізь мозкову оболонку і проступають на зовнішньому боці мозку. До того ж алкоголь надовго активує у дитячому мозку вісь стресу, що збільшує ризик виникнення депресії чи панічних випадків.

А скільки небезпек чатують на дитину, якщо мати палить під час вагітності. Паління матері є найпоширенішою причиною смерті дитини при народженні. Воно подвоює імовірність несподіваної смерті маляти. Паління матері підвищує ризик передчасних пологів, зменшує вагу дитини, гальмує її мозковий розвиток, порушає режим сну, збільшує ризик ожиріння в старшому віці, погіршує пізнавальні здібності в школі й навіть змінює функціонування щитоподібної залози як у матері так і в дитини. Порушення розвитку мозку зумовлюють не тільки ті речовини, які містяться в димі, а й сам нікотин.

 

Павло Євдокименко «Велика книга здоров’я лікаря Євдокименка»


Павло Валерійович Євдокименко — відомий лікар-ревматолог, один із провідних фахівців з лікування недуг спини та суглобів. Спираючись на достовірні наукові факти , Євдокименко просто та зрозуміло пояснює причини різних захворювань спини та суглобів, дає практичні поради, пропонує лікувальні та профілактичні процедури, що дозволяють повернутися до повноцінного життя.

 

Євдокименко П. В. Велика книга здоров’я лікаря Євдокименка / Павло Євдокименко. —Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2013. — 656 с.

Ні для кого не секрет, що протягом усього життя хто-небудь із нас, на жаль, хоча б раз, хоч ненадовго, стикається з такими явищами, як болі у спині чи шиї, болі у руках чи ногах. У когось ці хвороби розвиваються поступово, роками, у когось виникають несподівано, раптово. Багатьох людей такі хвороби лякають, для когось вони здаються невиліковними, для інших ці болячки взагалі стають катастрофою. На щастя, у більшості випадків проблеми, що виникли, цілком можна позбутися. Багато хвороб спини, шиї, рук і ніг можна вилікувати, якщо лікувати їх вдумливо і зі знанням справи.

«Велика книга здоров’я лікаря Євдокименка» присвячена захворюванням спини і суглобів. Ви  ознайомитеся з анатомією хребта і суглобів; отримаєте детальну інформацію про основні симптоми кожного захворювання; дізнаєтеся про сучасні способи діагностики, достоїнства та недоліки кожного з існуючих методів лікування. Особлива увага приділяється дієті для зниження ваги тіла, фітотерапії та лікувальній гімнастиці. Спеціальна частина у виданні присвячена психологічним аспектам захворювання.

 


Мартін Мілан Шімечка «Фізичне виховання»


Мартін Мілан Шімечка, словацький журналіст і письменник, народився 3 листопада 1957 року в Братиславі. Автор роману «Джин», який вийшов друком у США та Франції, останнє словацьке перевидання якого відбулося у 2015 році. Він написав також одну з найбільш продаваних книжок «Серед словаків» (Коротка історія байдужості від Дубчека до Фіцо), яка в 2020 році побачила світ в українському перекладі у видавництві «Дух і літера». За цю книжку автор був відзначений премією імені Домініка Татарки, що присуджується авторові за видатний твір, який відповідає гуманістичним традиціям словацької культури та спирається на духовну спадщину відомого письменника, дисидента Домініка Татарки (1913—1989). У 2018 році у видавництві SALON було перевидано книжку «Вогненні знаки» (1991), де Мартін Шімечка коментує листи, які надсилав із в’язниці своїй сім’ї його батько — філософ, дисидент Мілан Шімечка.

Мартін Мілан Шімечка на літо завжди переїжджає до будинку-контейнера на одному зі схилів Муранського плоскогір’я. Тут він зводить свої потреби до аскетичного мінімуму і звільняється від тиску зовнішнього світу. Тут було написано «Фізичне виховання», дивовижну, легку книжку про пристрасну подорож до меж результативності та пізнання власного тіла, поєднану із задоволенням та стражданням при постійному доведені правильної інтерпретації самого себе.

 

Шімечка, Мартін. Фізичне виховання. Міркування бігуна, плавця, тенісиста й вершника про рух, тіло та Дух / Мартін Мілан Шімечка ; пер. зі словацької Ірини Пушкар. — Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2022. — 220 с.

Книжка «Фізичне виховання» Мартіна Мілана Шімечки присвячена роздумам про рух та його вплив на тіло, дух і, зрештою, долю людини. Це спроба автора розповісти про свій спортивний досвід тенісиста, плавця, вершника, й нарешті легкоатлета та про відкриття, які автор зробив, займаючись спортом. Читач дізнається, чому все ж таки Мартін Мілан Шімечка свого часу не став на шлях професійного спортсмена, хоч то був його останній «квиток» до університету.

Міркування автора про роль спорту, фізичної культури, руху як такого в нашому житті глибокі, почасти несподівані, дотепні, нагадають одним про вічний зв'язок тілесного й духовного, інших змусять згадати, коли останній раз виходили на пробіжку і скільки зайвих кіло набрали за час локдауну, хтось, дочитавши, дістане давно закинуту в шухляду тенісну ракетку або поведе онуків на плавання. «Фізичне виховання» — це книжка про гармонію тіла та духу, це філософський погляд на спорт і сучасний спортивний раж, контрінтуїцію і вихід за межі власних можливостей, а також про те, в чому ж насправді криється краса буття.



Віталій Грибан «Валеологія»


Грибан Віталій Григорович — доктор біологічних наук, професор, заслужений працівник народної освіти України, академік Академії наук вищої школи України. Книга «Валеологія» призначена всім, хто хоче зберегти та примножити власне здоров’я, активно і з задоволенням жити та не стати тягарем для інших Читачі знайдуть у ній відповіді на хвилюючі їх питання стосовно здоров’я, методів його формування і закріплення, профілактики захворювань.

 

Грибан В. Г. Валеологія / В. Г. Грибан. — 2-ге вид. перероб. та доп. — Київ : «Видавництво Центр учбової літератури», 2012. — 342 с. 

Термін «валеологія» як позначення науки про здоров’я набув широкого використання у лексиконі фахівців різних галузей знань. Беручи початок у медицині, валеологія швидко стала метанаукою, сформувавши кілька наукових напрямків у тому числі й у психології, педагогіці. Особливо швидкими темпами розвиваються: педагогічна валеологія (вивчає методи і зміст валеологічного виховання учнівської молодія0, санологія, або медична валеологія (досліджує закономірності проявів та методи діагностики здоров’я людини, немедикаментозного оздоровлення і зміцнення).

Людина протягом тисячоліть жила в згоді з природою, маючи відпрацьовані адаптивні до навколишнього середовища механізми, в основі яких є обмін речовин та рух. Але за умов науково-технічного прогресу сучасний спосіб життя суттєво змінився, для людини замість природних створені штучні реалії існування; життєдіяльність переважно у приміщеннях, зі штучним мікрокліматом, штучним освітленням, порушення біоритмів (людина часто працює вночі, коли має спати), малорухливий, переважно сидячий спосіб життя тощо. Водночас інтенсивний потік інформації, характерний для сучасної епохи, вимагає від людини напруженої психічної роботи, на яку вона не завжди спроможна. Виникають конфліктні ситуації, значне перенапруження психічних процесів, настає перевтома, з’являються аналогічні стани, різноманітні захворювання.

У книзі Віталія Григоровича Грибана «Валеологія» розкриваються основні поняття дисципліни валеології, джерела та історія розвитку науки, діагностика і прогноз здоров’я індивіда, особливості впливу на організм людини фізичних навантажень. Висвітлюється роль харчування, дихання, серцево судинної системи у збереженні здоров’я. Описуються основні засоби зміцнення здоров’я та профілактики професійних захворювань. Викладено погляди на насильство, його природу та профілактику. Для курсантів, студентів, викладачів, науковців і всіх, хто займається проблемами здоров’я та виховання молоді.

 

 

Підготувала К. В. Бондарчук, завідувачка читальним залом.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Надеемся на комментарии