* * * 2024 * * * 255 років від дня народження Івана Котляревського* * * 2024 * * * М210 років від дня народження Тараса Шевченка * * * 2024 * * * 150 років від дня народження Августина Волошина, президента Карпатської України * * * 2024 * * * 100 років від дня народження Павла Загребельного * * * 2024 * * * 450 років із часу видання першої друкованої книги в Україні «Апостола» * * * 2024 * * * 100 років з дня написання першого українського науково-фантастичного роману «Сонячна машина» Володимира Винниченка* * * 2024 ***За рішенням ЮНЕСКО Рік кінорежисера Сергія Параджанова * * * 2024 * * * Книжкова столиця світу 2024 року — французьке місто Страсбург* * *

вівторок, 24 грудня 2019 р.

Різдвяні родзинки кулінарного мистецтва зі сторінок світової літератури


Кулінарія - це вишукане мистецтво. Створюючи будь-яке блюдо ми намагаємося зробити його особливим і неповторним. Кулінарні рецепти не випадково мають відбиток тієї чи іншої епохи і культури. Страви кожної національної кухні становлять «золотий фонд» світової кухні. Знаменитий плум-пудинг і паска, гуляш і буябес, вареники з сиром і галушки з грибами, бігос і фрикадельки, кава по-віденськи і полуничне морозиво ...


Рибний пудинг від Гілберта Кіта Честертона


«Дивні кроки» - з циклу оповідань про патера Брауна, католицького священика з тонким аналітичним розумом і рідкісним талантом психолога. Отець Браун літературний персонаж, герой детективних історій англійського письменника Гілберта Кіта Честертона. Отець Браун вперше з'являється в оповіданні «Сапфіровий хрест» і надалі стає центральним персонажем п'ятдесяти одного оповідання, які були об'єднані в п'ять збірок.




«Вернон-готель» непомітно тулився на розі майдану в Белґравії1. Він був не великий і не дуже комфортабельний, але саме його незручність вважалася перевагою, що обгороджує обраних відвідувачів. З усіх незручностей особливо цінувалася одна: в готелі одночасно могло обідати не більше двадцяти чотирьох людей. Єдиний обідній стіл стояв під відкритим небом, на веранді, що виходила в один із найгарніших старих садів Лондона. Таким чином, навіть цими двадцятьма чотирма місцями можна було корист бьуватися і тільки в хорошу погоду, що, ще більше ускладнюючи задоволення, робило його тим більше бажаним. Власником готелю був єврей на прізвище Левер, котрий заробив майже мільйон саме тим, що зробив доступ у нього вкрай важким. Певна річ, він уміло поєднав недоступність свого закладу з найретельнішою турботою про його вишуканість. Вина та кухня були справжніми європейськими, а слуги вишколені в точній відповідності з вимогами англійського вищого світу. Господар знав лакеїв, як свої п'ять пальців. їх загалом було п’ятнадцятеро. Набагато легше було стати членом парламенту, ніж лакеєм у цьому готелі. Кожен із них пройшов курс мовчання та старанності і був не гіршим за особистого камердинера справжнього джентльмена. Зазвичай на кожного обідаючого припадало по одному лакею….
Клуб «Дванадцять справжніх рибалок» не погодився б обідати в якомусь іншому місці, позаяк він вимагав повного усамітнення, й усі його члени були б украй схвильовані при одній думці, що інший клуб того ж дня обідає в тій же будівлі. Під час своєї щорічної трапези рибалки звикли виставляти всі свої скарби, немов вони обідали в приватній оселі. Особливо виділялося знамените приладдя із рибних ножів і виделок, така собі реліквія клубу. Срібні ножі та виделки були відлиті у формі риб, і ручки їхні прикрашали масивні перлини. Приладдя це подавали до рибної переміни, а рибна страва була найурочистішим моментом усього бенкету…
Перші дві переміни обіду «Дванадцяти справжніх рибалок» слідували одна за одною без усіляких перешкод і затримок. Копії меню у мене немає, але якщо б вона і була, все одно б ви нічого не збагнули. Меню було складено ультра- французькою мовою кухарів, незвичною навіть для самих французів. За традицією клубу, закуски були розмаїті і шалено складні… Свята рибна страва була (певна річ, для непосвяченого погляду] величезним пудингом, що розміром і формою нагадував весільний торт, в якому безліч різних видів риби повністю втратили свої природні властивості. «Дванадцять справжніх рибалок» озброювалися знаменитими ножами та виделками і бралися за пудинг із таким благоговінням, немов кожен шматочок коштував стільки ж, скільки срібло, яким його їли…».

Цікавий факт

Пудинг є традиційною стравою різдвяного столу в Англіїї. Крім того, він популярний в Австралії, Канаді та США. Готується це блюдо досить просто. Основні інгредієнти це яйця, борошно, жир, хлібні крихти, вершки і спеції на водяній бані. Існують солодкі пудинги, пудинги з м'ясом, печінкою, рибою, раками, устрицями і овочами.


Маріанна Маньє-Морено. Велика книга кухаря: м'ясо, риба, овочі, вчимося готувати шедеври. Чудова колекція рецептів найвишуканішої в світі кухні з докладними інструкціями і фотографіями! Цибулевий суп, консоме з птиці, суп-біск, гравлакс з лосося, лакована качка, антрекот під соусом рокфор, картопля Пон-Неф, сирне суфле, беарнский соус ... Близько 100 смачних страв для тих, хто розбирається в їжі і любить готувати. Маріанна Маньє-Морено, авторитетний французький шеф-кухар, ділиться секретами майстерності і професійними хитрощами, а засновник Cuisine Innovation Анна Казория пояснює звичні кулінарні процеси.





Яловичина в казанку від Філіппа Еріа


«Зіпсовані діти» - роман Філіппа Еріа побачив світ напередодні Другої світової війни. Його героїня Агнес, молодша дочка в родині багатих буржуа, критично сприймає батька і матір, страждає від фальші, внутрішньосімейних інтриг, відсутності любові і тепла. Її близькі схиблені на грошах, консервативні і майже ненавидять доньку через її фантазії. Дворічна поїздка в Америку змінює життя Агнес - ця країна для недооціненої дівчини, яка зростала у задушливій атмосфері міщанської обмеженості, стає символом внутрішньої свободи і відкритості почуттів. Автор створив складний, живий і багатогранний образ, роман читається на одному диханні, захоплює читача з перших сторінок.


«- Так, - продовжував Норман. - Ви , європейці, дивний народ. Вважаєте нас легковажними. А самі надаєте перебільшеної значущості дрібницям.
- Хіба смачна кухня - дрібниці?
- Ви перебільшуєте з вашою смачною кухнею.
- Я не втрималась і зауважила, не без педантизму, що французи перетворили їжу на мистецтво, отже не така вона і нікчемна…
Двері відчинилися.
- Так і знала, що це ти люба!
- На ній фартух із бавовняної прованської тканини у квіточку. Мене дивує ця ліврея, її пристрасті: тітка Луїза виняткова кухарка, яка ніколи не втомлюється…
- Не встигла вона сісти поруч зі мною на канапі, як знову підхопилася, відчинила двері.
- Мірей! - гукнула вона. - Не торкайтеся нічого! Не переставляйте казанок, і головне, не відкривайте його!
- Добре мадам! - відповів здалеку юний голос.
- Ох, ця молодь! - поскаржилася тітка. - Нічого не знає про справжню кухню… А ледь дізнається мої таємниці, полетить собі геть, - і вона знову відчинила двері: - І не збільшуйте вогонь! Він саме такій, як треба.
- Нарешті вона сіла. Змовницьким тоном повідомила:
- Готую яловичину в казанку. Твій дядько її обожнює. Але тут стільки роботи! Із самого ранку я на ногах, ані хвилинки відпочинку!
- Ти ж іще вчора ввечері за неї взялася, - кажу я.
Тітка Луїза сплескує руками: вона сьому небі.
- Як? Ти пам’ятаєш рецепт? Ти його не забула? - вона притишила голос: - Знаєш, що я тобі скажу? Успіх залежить лише від маринаду. Таємниця моя… Моя таємниця полягає в тому, щоб замаринувати окремо кожен шматочок м’яса.
- Знаю я цю твою таємницю, намагаюся я її подразнити. - Ти кожен шматочок обкачуєш у різаній петрушці і спеціях…».

Цікавий факт

Традиційна кухня Франції заснована на простих продуктах, з яких можна приготувати різноманітні страви. Креветки і лобстери, різні види риби, багато м'ясних страв, овочі. І, звичайно ж, чудові французькі сири, від знаменитих рокфору і камамберу до козячих сирів Лангедоку.


Шашлик. Гриль. Барбекю. Гострі шашлички, соковиті свинячі стейки, ароматні нюрнберзькі ковбаски, курячі крильця чилі, мариновані сардини з салатом не залишать байдужим нікого. Готувати їх і багато інших страв на грилі ви навчитеся за допомогою цієї книги. Ваші друзі і сім'я будуть в захваті від апетитних кулінарних шедеврів з м'яса, птиці, риби і овочів, створених на свіжому повітрі! А доповнять їх різноманітні соуси, приправи і закуски.






Гуляш від Богдана Коломійчука


«Небо над Віднем» - роман Богдана Коломійчука розповідає про загадкові події, що мали місце у Львові, Будапешті та Відні на початку Першої світової війни. На виставці у місті Лева зникла одна з найцінніших коштовностей Габсбурзької династії, яка до того ж має здатність змінювати плин часу…






«З тераси виднілася набережна Дунаю і будайські погорби. Цей чудовий краєвид ніжно пестило призахідне сонце, даруючи Будапешту один з найкращих літніх міських вечорів.
Двоє чоловіків ліниво палили сигари, сидячи за столиком біля самого краю тераси. Майже не дивлячись один на одного, вони знехотя провадили якусь розмову… Лайош виглядав на років тридцять-тридцять п’ять, був не такий кремезний, як його співрозмовник, втім також здавався фізично міцним….
Чоловіки трохи пожвавішали, щойно до них попрямував усміхнений кельнер, несучи на таці дві тарілки з гуляшем, який тут готували найкраще в місті. Після вечері вони знову закурили, втім цього разу перебували в значно кращому гуморі. Кельнер, прибравши тарілки, без жодних запитань за кілька хвилин виніс пляшку доброго коньяку і шахову дошку з розставленими фігурами. Щовечора ці двоє збиралися тут для улюбленої справи….
Партія ставала дедалі напруженішою, тому гравці лиш краєм ока помітили, як за сусіднім столиком вмостився худорлявий чоловік середніх літ у сіруватому костюмі. До нового клієнта поспішив кельнер і той тріскучим голосом замовив гуляш. Шахісти мимоволі подивились на нього, мовчки схваливши вибір, і одразу ж повернулись до гри.
Страву при несли за півгодини, але виявилось, що за цей час новий клієнт кудись відійшов, лишивши на своєму стільці капелюх на знак того, що от-от повернеться Окрім гуляшу, як виявилось, той замовив ще свіжу випічку…. Чоловік неквапно йшов до свого місця, милуючись краєвидом… Раптом.. його обличчя перекосило від жаху. На гуляш і випічку, які призначались йому на вечерю, невідомо звідки накинулись голуби. Їх була ціла зграя… і за якусь мить від їжі  не залишилось навіть крихти… ».

Цікаві факти


Угорська кухня різноманітна і багата хорошими м'ясними стравами, в яких  переважають свинина і свиняче сало. Девізом угорських кулінарів є рядки з оперети Імре Кальмана «Маріца»: «Коли м'ясо, так свинина, коли сало - гострий шпик».

Угорська назва страви Gulys означає пастух. Історія цієї страви відома з часів IX століття від кочівників, які населяли територію сучасної Угорщини. У XVII столітті до основних інгредієнтів гуляшу приєднався солодкий перець - паприка, який з тих пір став практично одним з основних компонентів цієї страви. У XIX столітті страва з тушкованого м'яса набула поширення серед міського населення і незабаром стала традиційною в угорській кухні.

Петро Гаврилко. Збірник рецептур національної кухні країн Європи. Подорож без віз і валіз до Європи. Читач може легко здійснити її на власній кухні, приготувавши страву за одним із близько 2000 рецептів, уміщених у цій книзі. Саме таку віртуальну подорож пропонує нам автор цього незвичайного видання, прекрасний знавець не тільки національних українських страв, а й кухонь всіх країн Європи  Петро Петрович Гаврилко.







Рябчики під соусом від Рекса Стаута


«Занадто багато кухарів» - п'ятий роман американського письменника Рекса Стаута з циклу детективних творів про Ніро Вульфа, одного з популярних персонажів світової літератури. Працюючи в парі зі своїм помічником Арчі Гудвином, він є головним героєм 33 романів і 39 повістей. Ніро Вульф і Арчі Гудвін приїжджають на з'їзд відомих кулінарів Європи і США ...




«- Так. Здається, відбудеться парі між містером Серваном і містером Кейчі. Після обіду відбудеться проба. Кухар підсмажить рябчиків, а містер Ланц погодився приготувати соус. Соус буде містити дев'ять приправ, крім солі: кайєннський перець, селера, солодкий перець, петрушка ... Всього він приготує дев'ять порцій, і в кожної порції буде бракувати однієї з приправ. Все буде подане в їдальні. Публіка збереться у вітальні, і кожен по черзі буде входити в їдальню, пробувати кожне блюдо, щоб визначити в якому саме соусі який приправи не вистачає. Я впевнений, що містер Серван вгадає правильно в вісімдесяти відсотках.
- Ну що ж - Я теж беруся вгадати то блюдо, в якому буде бракувати рябчика ... ».

Цікавий факт

У всі часи рябчики вважалися вишуканим делікатесом. Французький кухар Люсьєн Олів'є придумав новий салат, справжній витвір мистецтва. Смак його був настільки вишуканим, що приніс славу його творцеві. Рецепт салату зберігався в найсуворішій таємниці. Кулінарам в 1904 році вдалося, знаючи основні інгредієнти, відновити рецепт справжнього салату Олів'є. Для приготування цього оригінального блюда потрібно: паюсна ікра, два рябчика, телячий язик, раки відварні, соя кабуль, два свіжих огірка, півфунта свіжого салату, півбанки пікулів, і п'ять зварених яєць.


Гордон Рамзі. Курс ідеальної їжі. Рецепти для активного життя. Гордон Рамзі, культовий британський шеф, автор кулінарних бестселерів, пропонує рецепти для тих хто хоче вести здоровий спосіб життя.








Млинці від О. Генрі


«Пімієнтські млинці» - новела відомого американського письменника О. Генрі, автора чудових гумористичних творів. У житті йому довелося працювати аптекарем, клерком, бухгалтером у банку, продавцем, навіть сидіти у в’язниці. Багатий життєвій досвід став підґрунтям його численних творів, які відрізняє цікавість сюжету, несподіванка розв’язки і добрий гумор. О. Генрі вустами своїх героїв завжди готовий дати пораду щодо вирішення будь-якої проблеми, що пов’язана з людським щастям.




«Коли в долині річки Фріо ми гуртували стадо худоби з тавром «Трикутник-О», довга галка сухого мескитового дерева зачепила моє дерев'яне стремено і я вивихнув ногу - довелося тиждень провалятись у таборі.
На третій день вимушеного неробства я виповз на світ божий біля фургона з харчами й безпорадно ліг на землю під словесним вогнем Джадсона Одома, табірного кухаря. Природа створила Джада для виголошення монологів, але доля, як завжди, все переплутала і накинула йому таку професію, при якій у нього здебільшого не було аудиторії.
Отож я став манною небесною в пустелі Джадового вимушеного мовчання. Але скоро у мене виникла природне для хворого бажання з'їсти щось таке, що не входило до нашого раціону. А після того, як мені явилося видіння матусиної комірчини, «спокусливе, мов молоде кохання, і сповнене безмежного жалю», я спитав.
- Джаде, ти вмієш пекти млинці?
Джад поклав свій шестизарядний револьвер, яким лаштувався потовкти шматки антилоп'ячого м'яса для відбивних, і став наді мною в позі, що не віщувала нічого доброго. Холодний, підозріливий погляд його блідо-голубих очей, яким він утупився в мене, красномовно підтверджував безпомилковість такого враження.
- Слухай, ти,- мовив він з неприхованим, хоч і не дуже великим гнівом,- ти це серйозно чи хочеш познущатися з мене? Мабуть, хлопці розказали тобі про оту халепу з млинцями?
- Ні, Джаде, це серйозно,- щиро запевнив я.- Зараз я ладен проміняти свого коня разом із сідлом на гірку жирних, підсмажених млинців і горщик свіжої новоорлеанської патоки. А хіба була якась історія з цими млинцями?...
Розповідаючи цю історію, Джад неквапливо, але вправно змішував в певних пропорціях те, що брав із своїх торбочок і бляшанок. Наприкінці розповіді він поставив переді мною закінчений виріб - кілька гарячих рум’яних млинців на олов’яній тарілці. З якоїсь таємної схованки видобув ще грудку добрячого масла й пляшку із золотавою патокою…».

Цікавий факт

Млинці - це кулінарний виріб, що готується на розпеченій сковороді з рідкого тіста і має круглу форму. Ця страва може подаватися з різними закусками, а також із загорнутою в них начинкою. Млинці вважаються одними з найстародавніших борошняних виробів, так як їхнє коріння сягає ще доісторичних часів. «Млинець» - це спотворене слово «млин» від дієслова «молоти».

Пироги, піци, пиріжки. За багато тисячоліть людство створило дуже велику кількість кулінарних рецептів. У книзі зібрані рецепти пирогів, піц і пиріжків. Також наведені рекомендації з приготування різних видів тіста, кремів і начинок. Скориставшись цією книгою, ви зможете порадувати своїх близьких і друзів оригінальною випічкою і в будні, і в свята.







Шоколад від Анн Голон


«Шлях в Версаль» - із серії історичних книг Анн і Сержа Голон про пригоди Анжеліки в період правління Людовика XIV. Анжеліка влаштовується в одну з паризьких таверн під назвою «Хоробрий півень». Незабаром завдяки її підприємливості таверна починає процвітати, а Анжеліка стає її співвласником. Через деякий час вона зуміла пустити в продаж смачну новинку - шоколад.




«- Мій батько багато подорожував, - продовжував Давид, - він був коком на кораблі королівського флоту. І хотів пустити в продаж шоколад в Тулузі.
Анжеліка пригадала, яким популярним був цей напій в Тулузі, але в масове виробництво він так і не вийшов.
- Давид, розкажи мені про шоколад.
Вони проходили повз рядів з овочами. З змовницьким виглядом юнак наблизився до Анжеліки.
- Мадам, довіряю вам таємницю… мій батько бачив шоколад у багатьох країнах і багато разів сам пробував його. Він говорив, що його роблять із зерен, привезених з Мексики. Зараз шоколад виробляють в Іспанії, Італії, Польщі. Він приємний на смак, бадьорий і корисний для здоров'я… У мого батька вже був патент на продаж шоколаду в межах Франції ...
Так, - зітхнула Анжеліка.
- Я його ніколи не пробувала, але говорять, що наша королева від нього в захваті ...
Кивком голови карлиця запросила гостю сісти поруч з собою ... Раптом двері відчинилися і ввійшов придворний Її Величності. Підійшовши до столу, він поставив щось в срібній каструльці. І Анжеліка відчула різкий, приємний, дуже знайомий запах
-Що це - запитала вона карлика.
- Зараз мадам Терезіта готуватиме шоколад для Її Величності, королеви Франції ... ».

Цікавий факт

До початку XVII століття шоколадом називався холодний терпкий напій з гіркуватим смаком, який виготовлявся з розтертих бобів какао. У XVII-XVIII століттях заможними європейцями вживався гарячий шоколад - солодкий напій. Починаючи з другої третини XIX століття шоколадом іменується не напій, а твердий продукт на основі какао-масла - плитковий шоколад.

Світова кухня: 500 рецептів. Крок за кроком. В цій незвичайній книзі зібрані кращі рецепти з усього світу - італійські, французькі, індійські, китайські, арабські, японські, англійські ... Смачні, легкі у виконанні, відточені багатовіковою традицією і завжди актуальні страви. Рецепти представлені в формі покрокових інструкцій з фотографіями, що ілюструють кожен етап приготування. Ви можете використовувати і звичні, перевірені часом прийоми, і найсучасніші технології, які допоможуть вам реалізувати будь-які кулінарні фантазії - від легкого сніданку до прикраси романтичного вечора.






Торт «Дамські пальчики» від Марії Матіос



«Кулінарні фіглі» - це здоровий гумор і міні-енциклопедія сімейного життя самодостатньої жінки, яка знає, що сміх і смачна кухня уміють підтримати здоровий дух у тілі людини так само, як нехитрі знання неписаних законів і народних звичаїв, свого і чужого минулого. Такою різною в українській літературі вміє бути, мабуть, тільки Марія Матіос : трагіком у «Солодкій Дарусі» чи «Мамі Маріці...» і жартівницею у книзі кулінарних рецептів. Насолоджуйтеся смаком українського слова і українських страв від Марії Матіос! P.S. Усі подані в книзі рецепти  правдиві, не дорогі і розраховані на щоденну сімейну кухню.



«Ви, звичайно, думаєте що то лише принадна назва і моя вигадка - дамські пальчики?
Аж зовсім ні!
Подивіться на свій мізинний пальчик.
І не забудьте подивитися на кожен пальчик, випечений за моїм рецептом.
Але перед приготуванням цього торта не забудьте ввімкнути легку музику. Саксофон, наприклад. Я дуже люблю саксофон. Його звуки дають великий простір для імпровізацій.
І хоча понад усе я люблю ще й кулінарні імпровізації, все ж застерігаю : боронь, Боже, Вас імпровізувати з рецептом цього торта. Інакше вийдуть не пальчики, а тещин язик. Знаєте, є такий вазон, пласке листя якого якраз відповідає суті тещиного язика.
Глядіть мені! Не перелякайте обранця натяком невдалої форми торта – близькою перспективою зустрічі із тещинім язиком, а не Вашими мізинчиками. Отже, дамські пальчики. Беремо каструлю, наливаємо 1,5 склянки води. Додаємо 150 грамів  коров’ячого масла. Коли маса закипає, додаємо 1,5 склянки муки, добре розмішуємо і знімаємо з вогню. Чекаємо, поки вистигне. Тоді поступово вливаємо шестеро яєць. Через кулінарний шприц або дірочку в поліетиленовому мішечкові на деко витискаємо тісто довжиною якраз із Ваш мізинець чи вказівний палець. То залежить головним чином від того, як Ви налаштовані на майбутнє із своїм обранцем – манити його мізинчиком чи вказувати вказівним пальцем. Отже, на холодне деко, змащене смальцем, витискаємо тісто у вигляді пальчиків і печемо в не дуже гарячій духовці.
Ого-оо, скільки тих пальчиків набралося!
Окремо робимо крем. Раджу Вам сметани не шкодувати, бо пальчики добре вбирають крем і, якщо «економити» сметану, торт може вийти сухим… Повірте, моя порада почати спільне солодке життя дамськими пальчиками обернеться Вам сторицею…».


Цікаві факти


Савоярді були придумані при дворі Савойського герцогства в кінці XV століття з нагоди візиту короля Франції і незабаром отримали статус «офіційного» печива Савойї. Зовнішній вид бісквітного печива подарував йому другу назву - дамські пальчики.


В Україні печиво виготовляли ще здавна. Є багато старих рецептів приготування печива. Одним із найпоширеніших видів печива були медяники, що готувалися з меду та пшеничного чи житнього тіста.



Дарія Цвєк. Солодке печиво. У трьох розділах книги - «Печиво», «Солодкі страви» та «Домашні заготівлі» - подано понад п’ять сотень рецептів, у яких вказано набір продуктів і опис технологічного процесу приготування виробів з різних видів тіста, а також кремів, начинок, помадок, які використовують для оздоблення тортів, тістечок, пирогів, рулетів, медівників, коржиків, бабок, кексів, пудингів та різноманітних дрібних ласощів.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Надеемся на комментарии