* * * 2022 * * * Міжнародний рік кустарного рибальства та аквакультури * * * 2022 * * * Місто Гренобль (Франція) - Європейська зелена столиця * * * 2022 * * * Каунас (Литва) та Еш-сюр-Альзетт (Люксембург) – культурні столиці Європи * * * 2022 * * * Гвадалахара (Мексіка) - Всесвітня столиця книги * * * 2022 * * * Рік збреження природи та живого миру в Україні * * * 2022 * * * 300-річчя від дня народження видатного українського просвітителя-гуманіста, філософа, поета, педагога Григорія Савича Сковороди * * * 2022 * * * 150-річчя від дня народження зірки світового оперного мистецтва Соломії Крушельницької * * * 2022 ***

середа, 16 січня 2019 р.

Сомерсет Моем – «англійський Мопассан», допущений в літературний Пантеон: до 145-річчя від дня народження


«Перед тим як писати новий роман, я завжди перечитую« Кандіда» (Вольтера), щоб потім несвідомо рівнятися  по цьому ідеалу ясності, грації і дотепності».
У. С. Моем


Вільям Сомерсет Моем (25 січня 1874, Париж – 16 січень 1965, Ніцца) – блискучий британський драматург, романіст, новеліст, критик, автор 78 книг, агент британської розвідки.
Дотепний і іронічний, чуйний і терпимий, незмінно працьовитий і твердий, самостійно і рішуче він прокладав собі шлях в літературі. У своїй творчості  дотримувався в основному реалістичних принципів, однак його художній метод складався також під впливом натуралізму, неоромантизму і модернізму.
Він досяг великої популярності і визнання завдяки  властивій йому майстерності  оповідача, правдивості, точності літературної форми, заснованої на принципі простоти, ясності і евфонії(милозвучності).
Життєві ситуації, які передає Моем, можуть здаватися несподіваними, поведінка людини та її вчинки-непередбачуваними,  але завжди є присутня «людськість», як визначає сам письменник. Багато оповідань Моема стали класикою новелістичної жанру. Немає єдності і в оцінках художніх якостей творчості письменника: для одних Моем – автор творів, розрахованих на невибагливого читача, на смаки якого він і орієнтується, для інших - творець романів і оповідань, що гідно посіли поважне місце в літературі новітнього часу. Читачі зробили свій вибір самостійно, вже понад сто років проявляючи  великий інтерес до його літературної спадщини.

Пропонуємо добірку творів видатного англійського письменника, що є у фондах відділу літератури іноземними мовами бібліотеки.

Maugham, W. Somerset. Liza of Lambeth [Text] / W. S. Maugham. – [Harmondsworth] : Penguin Books in association with William Heinemann Ltd., [1967]. – 125,[3] p. – (Penguin Books; 2643). – eng.
Сомерсет Моем, маючи диплом терапевта і хірурга, лікарською практикою ніколи не займався: ще студентом він опублікував свій перший роман «Ліза з Ламбета» (1897), що увібрав враження від студентської практики в одному із самих злиденних районів  лондонських нетрів. Це сумна історія життя вісімнадцятирічної Лізи, жвавої і завзятою дівчини з робочого передмістя, що мала нещастя закохатися в одруженого чоловіка. Роман, що започаткував письменницьку кар’єру автора, створений в кращих традиціях «натуральної школи».

Maugham, W. Somerset. Of Human Bondage [Text] /W. S. Maugham. – [London]: Penguin Books, [1988]. – 607, [1] p. – (A Penguin Book; Fiction). – eng. 
Роман «Тягар пристрастей людських» (1915) входить до сотні найвидатніших творів 20 ст. Його можна назвати «романом виховання», де автор простежує життя головного героя Філіпа Кері від дитинства до зрілості. Під впливом  життєвих  обставин змінюються погляди героя, він набуває свій власний досвід, починаючи від потакання своїм пристрастям, а потім  доводячи себе до повного самозречення, таким чином і такою ціною намагаючись знайти свій особливий шлях у житті.


Maugham, W. Somerset. The Moon and Sixpence [Text] /W. S. Maugham. – [London]: Pan Books Ltd in association with William Heinemann Ltd, [1974]. – 217, [5] p. – (Pan; Fiction). – eng.
«Місяць і мідяки» (1919) – це роман, про який літературні критики сперечаються вже багато десятиліть, однак так і не дійшли згоди , чи можна вважати історію трагічного життя і смерті англійського художника Стрікленда  своєрідною «вільної біографією» Поля Гогена? Так це чи ні, але «Місяць і мідяки» як і раніше залишається справжньою вершиною англійської літератури XX століття.Maugham, W. Somerset. The Moon and Sixpence; Short Stories [Text] : кн. для чтения / W. S. Maugham; Коммент. М. В. Дьячкова. – М. : Менеджер, 2006. – 317,[3] р.: illus. – eng.
Учбове видання містить роман «Місяць і мідяки» і оповідання «Церковний служитель», «У левовій шкурі» і «Щось людяне». Твори супроводжуються коментарями.


Maugham, W. Somerset. The Painted Veil [Text] / W. S. Maugham. – Київ: Знання, 2006. – 287, [1] p. – eng.
У романі «Розмальована завіса» (1925) С. Моем висвітлює тему подружньої невірності, яка переплітається з проблемами британської колоніальної політики в Гонконгу. Герої роману потрапляють в обставини, під тиском яких вони не в змозі зірвати завісу із забобонів та ілюзій.

Maugham, W. Somerset. The Gentleman in the Parlour [Text] /W. S. Maugham. – [London]: The New English Library Limited : William Heinmann Limited, [1967]. – 174 p. – (NEL Signet Modern Classics). – eng.
Подорожні нариси  У.С. Моема «Джентльмен у вітальні» (1930) присвячені подорожі автора Бірмою, державою Шан, Сіамі та Індо-Китаєм. Це не стільки вправні замальовки, що приваблюють інформацією про незнайомі місця, скільки можливість поспілкуватися з бувалим мандрівником, дотепним співрозмовником, блискучим оповідачем, послухати цікаві історії та кумедні анекдоти, задуматися над загадками людської природи, поміркувати над таємницями творчості, бо про що б не писав Моем в своїх есе, він незмінно повертається до літератури - головної справи його життя.

Maugham, W. Somerset. Cakes and Ale оr the Skeleton in the Cupboard [Text] / S. W. Maugham.- [Harmondsworth]: Penguin Books, [1991-?]. – 203,[5] p. – (Penguin Books; Fiction). – eng.

Maugham, W. Somerset. Cakes and Ale [Text] / W. S.  Maugham. – Київ: Знання, 2001. – 223, [1] p. – eng.
У романі «Пряники та ель» (1930) письменник описує «закулісне» життя англійських літераторів першої половини ХХ ст. Це витончена іронічна сатира, об’єкт якої – приватне життя, драматичні інтелектуальні пошуки впереміш зі снобізмом, філістерством (міщанством),  а часом і лицемірством сучасників автора. У центрі оповіді – особисте життя, роздуми та цікаві спостереження юнака на шляху до літературних кіл англійського суспільства. С. Моем вважав цей твір своїм кращим романом.


Maugham, W. Somerset. Cakes and Ale оr the Skeleton in the Cupboard [Text] / W. S. Maugham. – Moscow: Progress Publishers, 1980. – 237 p. – eng.
Дане видання знаменитого роману є учбовим. Текст, як і у попередніх  виданнях подається в оригіналі, але супроводжується вступною статтею і коментарями до тексту.


Maugham, W. Somerset. Theatre [Text] / W. S. Maugham; Коммент. М. В. Дьячкова. – М. : Менеджер, 2002. – 304 р. – eng.
Роман «Театр» (1937), який можна долучити до серії романів автора про творчі особистості, має гострий сюжет, характеризується високою майстерністю літературного стилю та привабливою чистою англійської мови.
Письменник досліджує тему долі художника в мистецтві та у житті. Переживши любов і розчарування, головна героїня роману Джулія Ламберт намагається розібратися у собі і у своєму оточенні. Отриманий духовний досвід збагачує ії як особистість і допомагає піднятися на новий рівень у творчості.

Maugham, W. Somerset. Theatre [Text]: A Novel / W. S. Maugham; предисл. Ю. И. Кагарлицкого, коммент. М. М. Фалькович. – Second еd. – Moscow: Vysšaja Škola, 1985. – 223,[1] p. – (Биб-ка для дом. чтения). – eng.
Текст роману супроводжується вступною статтею та коментарями. Видання призначене для студентів та широкого кола осіб, що вивчають  англійську мову.

Моем, Уільям Сомерсет. Театр [Text] = Theatre: кн. для читання англ. мовою /У. С. Моем; Метод. і філолог. оброб. тексту, комплекс вправ, тестів і завдань, довідк. матеріали і комент. В.В. Євченко і С.І. Сидоренко. – Вінниця: Нова книга, 2006. – 358,[1] p. – eng. 
Посібник з домашнього читання англійською мовою представляє роман У. С. Моема «Театр» в оригіналі і комплекс вправ, завдань і довідкових матеріалів для роботи з ним. Зміст і структура посібника спрямовані на те, щоб допомогти читачеві адекватно зрозуміти художній твір, його мовні і літературно-художні особливості, культурологічний фон. Основними компонентами посібника є передтекстові завдання, сам художній текст, блок питань і тестів для перевірки розуміння прочитаного, блок лексичних вправ і завдань і блок питань і завдань для обговорення змісту, проблематики та персонажів роману. Для читачів з рівнем володіння мовою – «Upper Intermediate».

Maugham, W. Somerset. Christmas holiday [Text] /W. S. Maugham. –
Harmondsworth]: Penguin Books in association with William Heinemann Ltd., [1967]. – 251, [5] p. – eng.
Роман У. С. Моема «Різдвяні канікули» побачив світ у 1939 році. Молодий англієць з заможної родини приїхав до Парижа на різдвяні канікули, щоб розважитися, а в результаті, всі його попередні життєві уявлення і погляди виявилися оманливими. Це історія пристрасної, трагічної, всепрощаючої любові, загадкового злочину, краху ілюзій і нескінченної людської самотності ...Maugham, W. Somerset. Сatalina [Text] / W. S. Maugham. – [Harmondsworth]: Penguin Books in association with William Heinemann Ltd., [1967]. – 239,[1] p. – (A Penguin Book; 2671). – eng. 
Останній роман письменника «Каталіна» (1947) розповідає про дівчину-каліку, яка після дивовижної зустрічі з таємничою незнайомкою отримала зцілення і знайшла радість життя. Однак героїні потрібно буде  ще подолати безліч небезпечних перешкод, перш ніж доля подарує їй щастя і спокій. Твір насичений роздумами про життя, смерть і людське призначення.Maugham, W. Somerset. Selected Prose [Text] / W. S. Maugham; сост. Н. А. Самуэльян. – изд. 5-е. – М. : Менеджер, 2006. – 288 р. – eng.
Добірка оповідань письменника приваблює  нетрадиційним поглядом на події та вчинки людей, цікавими психологічними характеристиками героїв  та філософськими роздумами про людське життя («Німець Гаррі», «Людина зі шрамом», «Сон», «Тайпан» та ін.).


Maugham, W.  Somerset. The World’s Ten Greatest Novels [Text] = Great Novelists and Their Novels /by W. S. Maugham. –A Premier Reprint. – New York: Fawcett Publications, Inc., [1956]. – 240 p. – eng.
Збірник літературно-критичних ессе «Великі романісти та їх романи» (1954)У. С. Моем присвятив 10 письменникам та їх творам, що на його погляд є самими видатними досягненнями в галузі літератури. У цей список увійшли Л. Тостой «Війна і мир», О. де Бальзак «Батько Горіо», Г. Філдінг «Том Джонс», Дж. Остін «Гордість і упередження», Стендаль «Червоне і чорне», Е. Бронте «Буремний перевал», Г. Флобер «Мадам Боварі», Ч. Діккенс «Девід Копперфільд» , Ф. Достоєвський «Брати Карамазови» і Г. Мелвілл «Мобі Дік». Хоча сам автор вважав, що неможливо вибрати тільки десять найкращих романів, що і сто найкращих вибрати дуже складно, але він сподівався , що і у п’ятдесяті списках по сто найкращих  творів знайдеться місце тим, що вибрав він сам.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надеемся на комментарии