* * * 2025 * * * Всесвітня столиця книжки 2025 року — Ріо-де-Жанейро* * * 2025 * * * 250 років від дня народження німецького філософа Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля * * * 2025 * * * 250 років від дня народження англійської письменниці Джейн Остін * * * 2025 * * * 200 років від дня народження австрійського композитора Йоганна Штрауса (сина) * * * 2025 * * *185 років від дня публікації збірки поезії Тараса Шевченка «Кобзар» * * * 2025 * * * 150 років від дня народження українського живописця Олександра Мурашка * * * 2025 ***150 років від дня публікації роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» * * * 2025 * * * 150 років від дня народження німецького письменника Томаса Манна* * *2025 * * * 150 років від дня народження українського хорового диригента, композитора Олександра Кошиця * * *2025 * * * 100 років з часу заснування журналу «Всесвіт»* * *

субота, 4 травня 2024 р.

Композитор-лірик поетичного ладу душі: до 205-річчя з дня народження Станіслава Монюшка

 

 

«Я не створюю нічого нового. Мандруючи по польських землях, я наповнююся духом народних пісень. З них натхнення переливається у всі мої твори» (С. Монюшко)

 

 


Видатний польський композитор, органіст, диригент і педагог Станіслав Монюшко є творцем національної класичної опери та камерної вокальної лірики. Його творчість увібрала в себе характерні риси народної музики поляків, українців та білорусів.

Станіслав Монюшко народився 5 травня 1819 року в селищі Убелі поблизу Мінська. Відзначимо, що прізвище Монюшко у перекладі з давньоєврейської мови означає: «дарований Богом». Батьки Станіслава Монюшко любили мистецтво, володіли різними художніми талантами. Мати вчила хлопчика грі на фортепіано. Батько був художником-аматором. У домі Монюшків панувала творча атмосфера. Часто влаштовувалися домашні вистави. Любов до театру, що зародилася у Станіслава з дитинства, пройшла через усе його життя. Коли хлопчику виповнилося вісім років, батьки повезли його до Варшави для подальшого навчання. Він навчався музиці у відомого органіста і піаніста А.Фрейера. У 1830 році сім’я Монюшків переїхала до Мінська, де Станіслав продовжив навчання у піаніста та диригента Д. Стефановича, під впливом якого остаточно вирішив обрати музику своєю професією.

Музичну освіту Станіслав Монюшко завершив у Берліні, в Музичній академії. Там, на диригентському відділенні академії, він розпочав композиторську діяльність: писав пісні, п’єси для фортепіано, фуги, канони, струнний квартет, оперети.

Протягом вісімнадцяти років (1840-1858 рр.) Станіслав Монюшко жив у Вільні (нині Вільнюс). Він працював органістом у костелі, виступав як диригент в симфонічних концертах і у виставах оперного театру, писав музикознавчі статті, давав уроки гри на фортепіано. Активно займався пісенною творчістю: писав музику на тексти польських поетів. У 1841 році було видано його першу збірку пісень – «Домашні співанки» (далі було видано 12 збірок). Пісні, створені у Вільні, певною мірою підготували стиль майбутніх опер Станіслава Монюшка.

Оперу «Галька» (на лібрето В.Вольського) Станіслав Монюшко написав у 1848 році. Цього ж року відбулася прем’єра опери на сцені Вільненського міського театру. Вона пройшла з величезним успіхом і принесла композиторові всенародну любов і славу.

У 1852 році Монюшко написав камерну оперу «Сільська ідилія». То був його єдиний твір, написаний білоруською мовою. Невдовзі після прем’єри у Мінську місцева влада заборонила оперу «Сільська ідилія», а рукопис її був втрачений. Лише у 90-х роках XX століття, коли білоруські мистецтвознавці почали активно досліджувати творчість Станіслава Монюшка, було доведено, що творчість знаменитого композитора базується на білоруському фольклорі. Незважаючи на те, що все свідоме життя польського композитора пройшло у Вільні, Берліні, Варшаві, він ніколи не забував свою малу батьківщину і місто своєї юності – Мінськ. Востаннє професор Музичного інституту та головний диригент Великого театру – з Варшави – побував у Мінську в 1864 році. У співтворчості з білоруським поетом і драматургом Вінцентом Дуніним-Марцінкевічем Станіслав Монюшко написав кілька опер: зокрема, «Турнір музикантів», «Чародійна вода», «Іділія». Станіслава Монюшка, цілком справедливо, можна було б вважати не лише «батьком польської національної опери», а й засновником білоруської національної опери, але білоруси свого часу не прийняли цей «дарунок від композитора».

Станіслав Монюшко написав 12 опер, 5 оперет, 6 мес, понад 260 пісень і величезну кількість інструментальних творів. Більшість творів Станіслава Монюшка — це пісні, зібрані в томах «Домашніх співанок». Композитор писав також релігійну музику та обробки пісень для органу, бажаючи підвищити рівень музики, що виконується в церквах, з метою поглиблення духовних переживань вірян.

У Польщі знають і шанують композитора-лірика «з особливим поетичним ладом душі». Творам Станіслава Монюшка притаманні мелодійність, ліризм, простота, доступність, народність. Всі ці якості проявляються і в його операх, які є відтворенням польської національної течії в музиці романтизму, провідної у музичному мистецтві слов’янських країн середини XIX століття.

Донедавна творчість Станіслава Монюшка була маловідома за межами Польщі, і в Україні також. Хоча оперу «Галька» в українському перекладі ставив ще у 1908-1914 роках видатний український режисер і актор Микола Садовський. Напередодні відзначення 200-річного ювілею видатного польського композитора Станіслава Монюшка у 2019 році письменник і перекладач Максим Стріха розпочав роботу над українськими перекладами пісень та романсів композитора-лірика. Сьогодні музика Станіслава Монюшка звучить у концертних і театральних залах багатьох міст України.

Станіслав Монюшко помер від серцевого нападу 4 червня 1872 року у Варшаві. Йому було всього 53 роки. Попрощатися з видатним композитором прийшли його численні шанувальники (їх було понад 100 тисяч!).

Звучала музика з опери Станіслава Монюшка «Галька», якою розпочалася історія польської національної опери.



Література про життя та творчість композитора

 

Друцька Н. С. Монюшко [Текст]: (життя і творчість) / Н. Друцька; пер. з пол. М. Гайдай; [ред. Пилинська]. – Київ : Муз. Україна, 1969. – 178 с. – (Бібліотека учня і вчителя «Бесіди про музику»).

Ця книга про життя та творчість польського композитора Станіслава Монюшко – засновника польської опери. В книзі ідеться про цікаві листування з відомим польським композитором Ф. Шопеном, про творчу співпрацю з іншими європейськими композиторами, а також про його дитинство та сімейний шлюб.



Корев С. Галька С. Монюшко [Текст] / С. Корев; [ред. Д. Блюм]. – Ленинград : Музгиз, 1950. – 60 с. – (Путеводители по западноевропейской музыке).

Відомий музикознавець Корев С. автор книги «Галька» розповідає про слов'янську музику XIX сторіччя, життя та творчість композитора С. Монюшко, про класичний твір слов'янської музики, національну польську оперу «Галька», яка не одне століття хвилює серця мільйонів слухачів і цілком зберігаючи свою молодість, свіжість та чарівність.



Поляков А. Станіслав Монюшко [Текст] / А. Полякова; [ред. П. Нестеровський]. – Київ : Мистецтво, 1950. – 41 с.

Біографічне видання «Станіслав Монюшко», автор музикознавець А. Поляков глибоко розкриває життєвий та творчий шлях Станіслава Монюшко, як найулюбленішого і найпопулярнішого польського національного композитора. Особливу велику популярність здобула опера С. Манюшко «Галька», вона ішла і на української сцені, в театрі Садовського; оперою захоплювався український композитор М. В. Лисенко, також автор книги пише про відношення українців до творчості польського композитора Станіслава Монюшко, як гения національної культури Польщі.




Вокальні твори композитора

 

Монюшко С. Арии из опер [Ноты]: для сопрано в сопровожд. фп. / С. Монюшко; сост. О. Левтонова; [ред. М. Городецкая, лит. ред. А. Тарасова]. – Москва : Музыка, 1972. – 34 с.






Монюшко С. Ария Йонтека: из оперы «Галька»; Ария Стефана (С курантами): из оперы «Страшный замок» [Ноты]: для тенора в сопровожд. фп. / С. Монюшко; [ред. О. Левтонова, лит. ред. Р. Рапопорт]. – Москва : Музгиз, 1960. – 21 с. – (Концертный репертуар вокалиста).





Монюшко С. Галька [Ноты] : опера в 4 д.: для пения, фп. / С. Монюшко; пер. Н.И.К. – С. - Петербургъ: у I. Юргенсона, 1882. – 244 с.






Монюшко С. Думка Йонтека: з опери «Галька» [Ноти]: для тенора з супроводом фортепіано / С. Монюшко; [ред. Ф. Надененко]. – Київ : Мистецтво, 1955. – 14 с.






Монюшко С. Думка Йонтека [Ноты]: для тенора в сопровожд. фп. / С. Монюшко; Ж. Бизе Серенада Смита: из оперы «Пертская красавица» ; [ред. Н. Богданова, лит. ред. Р. Рапопорт]. – Москва : Музгиз, 1960. – 18 с. – (Вокальная библиотека художественной самодеятельности).





Монюшко С. Избранные песни [Ноты] / С. Монюшко; под ред. А. Б. Меровича; пер. С. Гинзберг; [ред.В. Солманов]. – Ленинград : Гос. муз. изд-во, 1948. – 56 с.







Монюшко С. Песня, ария, и каватина Гальки: из оперы «Галька» [Ноты]: для сопрано в сопровожд. фп. / С. Монюшко; [ред. Н. Богданова, лит. ред. Р. Рапопорт]. – Москва : Гос. муз. изд-во, 1959. – 19 с. – (Концертный репертуар вокалиста).






Монюшко С. Пряха [Ноты]: для сред. голоса и фп. / С. Монюшко; [ред. Г. Гембера]. – Киев : Мистецтво, 1955. – 7 с.







Монюшко С. Пряха. Краковяк [Ноты]: для высок. голоса сопровожд. фп. / С. Монюшко; [ред. О. Левтонова, лит. ред. Р. Рапопорт]. – Москва : Музгиз, 1960. – 9 с. – (Вокальная библиотека художественной самодеятельности).








Фортепіанні твори композитора

 

Монюшко С. Галька [Ноты] / С. Монюшко; облегч. перелож для фп. в две руки С.В. Стемпневского; [ред. Ю. Яцевич]. – Москва : Гос. муз. изд-во, 1952. – 41 с.






Монюшко С. Избранные пьесы и отрывки из опер [Ноты]: перелож для фп. / С. Монюшко; сост. Ю. Комалькова; [ред. И. Захаров]. – Москва : Музыка, 1972. – 48 с. – (Музыка отдыха. Библиотека пианиста любителя).






Moniuszko S. Mazur z opery «Halka» [Notes]: na fortepian / S Moniuszko; [red. Ligia Pilecka]. – Warszawa : PWP, 1959. – 9 p. – (Kalejdoskop muzyczny).










Підготувала Т. М. Шилова, завідувачка відділу мистецтв.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Надеемся на комментарии